fbpx

Kaplumbağalar ile Tavşanların Yarışı… (Betül ŞENYILMAZ ilk yazısıyla sitemizde)

Eğitimci Betül ŞENYILMAZ yazılarıyla GeyveGündem'de...

Evet kaplumbağalar ile tavşanlar yine yarıştı. LGS VE YKS sonuçları açıklandı. Öğrenciler tercihlerini yaptı, yapıyor. Hayatlarını ilgilendiren bir konuda tüm heyecanları, stresleriyle yine 2 saat yarıştılar. Peki bu sonuçların ne kadarı gerçek?

Tabi ki sonuçlar evlatlarımızın gerçek sonuçları değil. Daha ne kadar zaman evlatlarımızı sırtlarında kazanmak zorundayım yüküyle, sınav anının stresi ve heyecanıyla değerlendireceğiz? Özellikle yapılan yetenek sınavlarında o an ki heyecanla hak eden kaç öğrenci girebiliyor istediği okula?

Gerçekten ülkenin kanayan yarası olmaya devam ediyor bu sınavlar. Neden çocukların gerçek başarılarının olduğu yıl sonu ortalamalarıyla almıyor okullar? Yazık oluyor evlatlarımıza emeklerine… Ve tabi ki akraba, eş, dost gibi kavramlarda var hayatımızda Önümüz bayram…

Her gelen nereyi kazandın, kaç puan aldın, şunun oğlu/ kızı su kadar puan almış, şurayı kazanmış mış mış… Bitmeyen sorular… Sonu gelmeyen karşılaştırmalar… Yargılamalar… Lütfen evlatlarımıza bunları yapmayalım! Zaten bu çocuklar kendileri için zor bir dönemden geçmiş.

Bir de bizler eş, dost, akraba olarak evlatlarımıza bunu yapmayalım. Tüm çocuklar zekidir, başarılıdır, becerileri tamdır. Her çocuk özeldir. Her çocuk kendince birincidir. Tüm evlatlarımıza gidecekleri okullarda başarılar diliyorum.

Betül ŞENYILMAZ
Eğitimci

Yorum Yaz

Başa dön tuşu