fbpx

Ayakta Uyurken Yakalananlar(1)Uyku Nasıl ve Neden Gelir?

Uyku geldiği zaman yer aranmaz. Bazen Cami-i Şerifte Minber dibinde, bazen bir masa üzerinde, bazen bir bankta, bazen yeşil çimen üzerinde, bazen sınav yorgunluğunu atmak için elindeki kitabı başının altında yastık gibi kullanarak, bazen bir sandalye üzerinde veya arabada gider iken, bazen iş yerinde bazen de nöbetten çıkınca amma bilhassa yazın yemek yedikten sonra veya erken kalkıldığı zaman vücuda bir rehavet çöker. Eğer direksiyon başında iseniz, kaza yapma riskiniz ALLAHÜ TEÂLÂ muhafaza eylesin, %100 dür.

Kimini, masa başında, kimini sandalye de, kimi Cami-i Şerif’in içinde veya Mihrabın dibinde halıların üzerinde, bazısı da sokak ta dolaştığı şort ile evinde, bazıları ise konferans dinler iken bazıları ise bebe olduğu için masa veya arabasının içinde bizim objektifimize yakalanmış. Kimi hayatta bazıları ise bu dünyadan göç etmişler.

Uyku Nedir?
Vücudun tam dinlenme haline uyku denir, insan ömrünün üçte birini kapsayan uykunun nasıl meydana geldiği tam olarak bilinememektedir. Ancak uykusuz insanlarda iş yapma kabiliyetlerindeki azalma ve sinir sistemlerindeki bozukluk uykunun beyinden idare edildiği gerçeğini ortaya koymaktadır.
Uyku süresi her insanda değişiklik gösterir. Bazı insanlarda birkaç saatlik uyku, yeterli olabilirken, bazılarında ise ancak, sekiz saatlik uyku, normal ihtiyacı giderebilmektedir.

Dışarıdan yapılan etkilere karşı uyanabilme kabiliyetine ’Uyku derinliği’ denilir. Normal kimselerde ilk iki saatte uyku en derin noktaya varır. Uykusuzluktan şikâyetçi olanlar, bu derin noktaya varmakta güçlük çekenlerdir. Normal bünyelerde uykunun asıl görevi ilk iki saat içinde biter, ondan sonraki saatler vücut, hafif bir uyku ile dinlenmesini sürdürür.

Not: Devam edecek…

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

uyku (1)

uyku (2)

uyku (3)

uyku (4)

uyku (5)

uyku (6)

uyku (8)

uyku (9)

uyku (10)

uyku (11)

uyku (12)

uyku (13)

uyku (14)

uyku (15)

uyku (16)

uyku (17)

uyku (18)

uyku (19)

uyku (20)

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı