fbpx

Tarihi Önemi ve Cennet Doğası ile Geyve’de Bağ Bozumu Başladı

Düşmana geçit vermeyen Tarih ve doğa Cenneti Geyve ve Mahallelerinde bağbozumu başladı.
Tarihi doğasıyla meşhur olduğu gibi yetiştirdiği meyveleri ve lezzetli üzümleriyle de tanınmış olan Geyve İlçesi ile köylerinde bağ bozumu başladı.

Bu seneki verimin güzel ve kaliteli olmasından memnun olan üreticiler verimden sevinçli lakin kooperatifleşme ile hal binası olmayışından üzgünler.

Geyve Çengel Mahallesi’nden üzüm yetiştiricisi Muhtar Mustafa Tetik Mahalleye misafir olarak gelen Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu’nu bağda gezdirerek kendisine : “Önceleri Avrupa ülkelerinden (Almanya ve Bulgaristan gibi)TIR larla üzüm almağa gelirlerdi. Yani ürünümüz ihraç olurdu. Fakat nedense bu ihraçtan sonraları vazgeçtiler.

Bağımız babamla yaşıt. Yani 52 yaşında. Yaşlı bağın dönümünden Bin 500 Kg. ürün alınır iken genç bağların dönümünden iki misli yani 3 Bin Kg üzüm alınır. Sulama ve zirai mücadelesi ile mutlaka uğraşmanız gerekir. Birde yakın zamanda klasik sistemden telli sisteme geçilmesi daha da güzel oldu. Aralarını sürme, zirai mücadele ve ürün toplama telli sistemde daha rahat oluyor.

Bu sene 130 Kş’dan toptan kesmeğe başladık. Günlük yevmiyeyi 35 TL’den ödüyoruz.

Hal binamız ve kooperatifimiz olmayınca ürünümüzü kendimiz böyle toplayıp yol kenarında 1.5-2TL den pazarlamağa çalışıyoruz. D-100 karayolu üzerine kurulmuş olan hal kontrol noktasından dolayı tüccar gelip ürünümüzü almak istemiyor. Yaptığımız zirai mücadele ve amele parasını çıkarmamız mümkün değil.

Yöremizin üzümlerinin renkleri güzel ve  gayet lezzetlidir.
Meşhur olan siyah üzümlerimizden çok kaliteli pekmez üretiyoruz. Pişirmek için altında odun yakmamız gerekiyor. Bundan dolayı pekmez pahalıya mal oluyor. Kalan bazı üzümlerden de sirke yapıyoruz. Aslında siyah üzümler sofralık olarak daha güzel oluyor.

Yetkililerden sorunumuza biran önce çare bulmaları için çağrıda bulunuyoruz. Çözümü onlar bulacaklar.”dedi.

Bağ Bozumu Başladı

Geyve İlçesinde yetiştirilen bir birinden değerli ürünler arasında ilk beş ürün arasında yer alan üzüm’de bağ bozumu başladı.

Bağ Bozumu

Bağ bozumu uygulamaları ve şenliklerinin tarihçesi, 2600 yıl öncesi Yunan Mitolojisi tanrılarından DİONYSOS adına düzenlenen şenliklere kadar uzanır. Bu şenliklerin amacı; bereketi, çoğalmayı, birlikte olmayı, coşkuyu kutlamaktır.

Bağ bozumu; şenlik demek, mutluluk demektir.

Sonbaharın göbek adı olacak kadar önemli olan bağ bozumu için üzümlerin son olgunlaşma dönemine girmesi gerekmektedir.

Günümüzde de ülkemizin farklı bölgelerinde; Trakya da, Ege de, Akdeniz de, Marmara da farklı zamanlarda birçok şenlikler düzenleniyor.

Her kültürün bağ bozumunu karşılama ve kutlama anlayışları farklı olsa da ortak olan şey; umut ve berekettir.
Geyve’de Üzüm

Geyve İlçesinde üzümün tarihçesi çok eskilere dayanmakta. 1985 yılında Doğantepe Mahallesi yakınlarında Karaçay Deresi kenarında araştırma yapan Prof. Sencer Şahin tarafından bulunan bir mezar taşı bunun en eski kanıtı. 1600 yıl öncesine ait olduğu anlaşılan mezar taşı üzerinde kabartmalı olarak; üzüm sandıkları taşıyan eşek figürleri bulunmakta. ( o yıllarda ilçe KABİA adı ile tanınmakta. KEBYE diye okunmakta.)

Günümüzde ise, geçimini topraktan sağlayanların tercih ettikleri meyveler arasında ilk beş ürün arasında yer almaktadır üzüm.

Geyve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 2014 verilerine göre; 23.074 dekar üzüm bağı bulunmakta ve tahminen 23bin ton ürün elde edilmekte. Günümüzde ise bu rakamların üstüne çıkıldığı bir gerçektir.
Yalı – Müşküle Üzümü Toplanıyor

Geyve İlçemizde yetiştirilen üzümlerin isimleri unutulmaya yüz tutmuş olanlar da var; Pembe Çavuş, Yapıncak, Kınalı Yapıncak, Kara Kamil, Keçi Memesi, Kokulu Kara bunlardan bazıları.

Günümüzde yeni türler de tercihler arasına girdi. Yörede Müşküle veya Yalı olarak bilinen üzüm çeşidinin hasadı da başladı.

Bağlardan yükselen sandık, traktör ve çalışanların sesleri bereketin sesi. Gelecek umutlarının bağlandığı hasat günleri, çalışanların yüzlerinin gülmesini de sağlamakta. Bağları ziyarete gelenlere sunulan göz hakkı üzüm torbaları da bağın bereketi olarak bilinmekte.

Saklama – Satış

Bağlardan toplanan farklı türlerde ki üzümler değişik biçimlerde satılmakta. Bağda üzerinden satış, bağda toplanan üzümlerin kilo hesabı satılması, toplanan üzümlerin soğuk hava depolarında ( yöredeki adı; buzhane ) saklanması bu satış biçimlerinden bazıları. Toplama işçi parası, gübre ve ilaç paraları, nakliye parası üzümün satış fiyatını belirlemekte. Bu yıl uygulanan fiyatların üreticiler tarafından beğenildiği de öğrenildi.

 

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

bag-1

bag-2

bag-3

 

bag-4

bag-5

bag-6

bag-7

bag-8

bag-9

bag-10

bag-11

 

bag-13

 

bag-15

bag-16

bag-17

 

 

bag-20

bag-1

bag-2

bag-3

bag-4

bag-5

bag-6

bag-7

 

bag-9

bag-10

bag-11

bag-12

 

 

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı