fbpx

Ramazan Sohbetleri(2)

İslam’da tasavvuf (Felsefe) 5 dalda mütalaa edilir, bunlardan biri de; Aşk’tır demiştik.

Gerçek aşkı bundan önceki yazımızda biraz olsun anlatmaya çalışmıştık. İzninizle bu gün de aşkla devam edelim.

***                     ***

Edep, şevk, ferahlık, gülümseme gibi aşkın vasıflanmış olduğu sıfatlar, asıl itibariyle sevgilinin dır. Bunların aşıkta bulunuşları emanettir. Aşkın hiçbir varlık sıfatı yoktur. Çünkü aşk; soyut bir kavramdır. Daha açık izah etmek gerekirse; aşk insanda da emanettir. Çünkü insan fanidir. O halde aşkın yönelişi, ebedi ve ezeli olan Allah’a dır.

***                    ***

Aşkın aldı benden seni—Bana seni gerek seni.

Ben yanarım dünü günü—Bana seni gerek seni.

Sultanım başım tacısın—Aşıkların muhtacısın.

Benim  canım Miracımsın—Bana seni gerek seni.

…………Yunus Emre…….

***                    ***

Kainatta aşkın en büyük mabedi KABE dır. Milyonlarca İnsan oraya koşar, maşuk’undan af diler. Yakarır, aczini ve çaresizliğini ifade eder. Ruhunu ona teslim eder. Bu teslimiyet; Aşkın ta kendisidir.

Dünya da aşkın sembolü olarak bilinen yer ise,” TAÇ MAHAL” dır. Türk hakanı, Timur Hanın torunlarından Babür Şahın Hindistan da kurmuş olduğu büyük İmparatorluğun 6. Hükümdarı “Şahı cihan” tarafından 14 üncü çocuğunu doğururken ölen eşi Mümtaz Mahal ( Ercüment Banu Begüm için yaptırmıştır.

Mimar Sinanın talebelerinden Mehmet İsa efendi ile Mehmet İsmail efendi tarafından yapılan bu anıt; Dünyanın 7 harikasından biridir. İnşaatına  1532 de başlanmış, tam 20 sene sonra 1552 de tamamlanmıştır. Bugün Hindistan’ın “AĞRA” Şehrinde bulunan bu Anıt mezarın Kubbesinin yerden yüksekliği 82 metre olup, inşaatında 20 bin kişi çalışmıştır. Taç mahal’in kapısının yerden yüksekliği 33 metre dir. Anıtın 4 tarafına “Yasin suresinin tamamı” İstanbullu hattat Serdar efendi tarafından itina ile yazılmıştır.

Türk-İslam mimarisinin şaheserlerinden olan, AŞK adına yapılmış Dünyada en büyük eser dir. Şahı Cihan sevgili eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tutmuş, Anıtın içerisinde kendisi için birde hücre ( Çilehane) yaptırmıştır.

Aşkın acısı, bünyede yapmış olduğu tahribat, kalpte ki dağılma, ağır yüklerden bunalmanın ızdırabı, bize; İnsana aittir…

Şahı Cihana o anıtı yaptırma iradesini veren Allah’tır. İrade, Allah’ın “SÜBUT” sıfatlarından biridir. (Sıfatı sübutiye) İnsana verdiği, iradeyi cüz-iye dir. ( iradenin küçük bir kısmı ) Muhabbetin ( Aşk) tecelli alanı; Ruhtur. Ruhu nereye yönlendirirseniz yönlendirin, gideceği yer, Allah’tır.  Aşk, sevgi ve bütün güzellikler ruhtadır. Bedende değildir. Ruh da Allah’a yöneldiğine göre; Bütün Aşkların odağında Allah aşkı vardır…

İnsan herkesi ve her şeyi hakkı ile sevmeye başladığı zaman; Allah’ı da hakkı ile sevmeye başlamış olur. Hoşgörü de bunun bir tezahürü dur…

Turan SATILMIŞ

 

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı