BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

BÖYLE  Mİ OLMALI ?

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BÖYLE  Mİ OLMALI ?
Avatar
Resul Nasır GÜNBİLEK( resulgunbilek@gmail.com )
1.222 görüntülendi
25 Temmuz 2017 - 11:00

Nerede bir güzellik varsa, nerde bir piknik alanı, nerde bir manzaralı yer varsa, nerde göl kenarı-kumsal varsa orayı kirletmekte, naylon, bira şişesi-tenekesi, su şişesi atmakta, izmarit atmakta üstümüze yoktur.

İlk paragrafı okuyunca hepimizin gözünde bu malum manzaralar canlanmıştır. Bu nedir böyle? Yazıklar olsun bize. Birkaç metre yakınında çöp kutuları var, elini uzatsa çöp kutusuna atacak, atmıyor. Yine de yere atıyor. Bankın yanına çöp kutusu konulmuş. Bankın altı çöple dolu. Bunu yapanları….Ne desek az geliyor.

Temizlik imandansa bunu yapanların imanı var mı acaba? Bunu yapanlarla aynı dinden olduğum için hicap duyuyorum. Niye kampanya başlatılmaz ki bunlarla ilgili. Medya bu işle niye hiç ilgilenmez ki. Bunu yapanların teröristten ne farkı var. Bunları yapanlar da çevre teröristi değil mi?

Çiftçimize ne demeli. İlaçlama için tankerine su doldurduğu çeşmenin etrafı ilaç şişesinden, kutusundan geçilmiyor. Bunu yapanlara en ağır cezaların verilmesi gerekmez mi?

Yol kenarlarında içki içip şişelerini-kutularını yol kenarlarına atanlar masum kalıyor bunların yanında.

Okul bahçelerinde onlarca çöp kutusu varken, en uzak çöp kutusu bir kaç metre uzaklıkta iken, yine bahçe çöpten, izmaritten, şişeden geçilmiyor. Yazıklar olsun bize.

Piknik yerleri ücretli değilse pislikten giremiyorsun. Tuvaletlerin temizliğine hiç girmeyelim.

En son 15 Temmuz mitinginde insanlar ne buldularsa yere atıyordu. Bedava verilen çayların bardakları masada bırakılıyordu. Kalkarken at bari. Bir etkinlik, yarışma, cemiyet olduğunda her şeyi yere atmak bizim hakkımız oluyor herhalde.

Pazarcılara ne demeli. Her şeyi yere atmıyorlar mı? Hepsine yüklü bir ceza yazılsa kimse tek bir şey atamazdı. Bir dahaki haftaya kadar temizlemeyeceksin. Kursunlar pisliğin içine pazarlarını. Pazardan men edeceksin en sonunda. Olmadı komple kapat pazarı. Dükkandan, manavdan alışveriş yapalım.

Pisliğin bahanesi olmaz. Fakirliğin olur, garibanlığın olurda pisliğin olmaz. Pisletmeyeceksin! Pislettirmeyeceksin!

Medeni toplumda bunun yeri olamaz. Olmamalı.

Sizler ne dersiniz?

Resul Nasır GÜNBİLEK

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Bu sitedeki hiçbir yazı sosyal veya toplumsal bir mesaj veya dayatma içermez içerikte kesinlikle sansür yoktur. Sayfamızda yayınlanan her yazı tamamen yazarının kişisel, özgür görüşü, samimi duygu ve düşünceleridir. Sitemiz, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı, herhangi bir ortamda basılması ve haberlerin yayınlanması yasaktır. PiTasarim.org