BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Kimliksiz Şehirler ve Küresel Esaret

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Kimliksiz Şehirler ve Küresel Esaret
Avatar
Mehmet COŞKUN( mehmetcoskun@geyvegundem.com )
2.045 görüntülendi
30 Mart 2016 - 10:21

 Kâinat, Dünya, Kıtalar, Ülkeler, Şehirler,  İlçeler, mahalleler,  siteler,  apartmanlar,  konutlar ve bu konutlarda ikamet eden kişiler…  Kürreden zerreye misali..

Kişiler ve onların duyguları ve değerleri…  Bu duygu ve değerler, kişilerin yaşadıkları çevreyi de şekillendiriyor…  Odalarını, evlerini,  bahçelerini, mahallelerini,  ilçelerini, şehirlerini,  ülkelerini…

İklim ve sosyal hayattaki farklılıklar, kendine özgü kıtalar ve ülkelerin oluşmasını sağlamıştır.  Netice itibarıyla dünyada ki sosyal ve doğal zenginliğin, çeşitliliğin oluşumunu gerçekleşmiştir.

Yaradılış olarak mevcudiyetini sürdüren bu doğal farklılıklar ve bu farklılığın etkisiyle oluşmuş kültürel farklılıklar, dünya dengesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaradılışta ki doğal dengenin en büyük yok edici düşmanı KÜRESELLİK…

Dünya’yı şekillendirip, dünyevi akıllarıyla yönetebileceğini zanneden menfaatçi küreseller…   Her ülkeyi, her şehri, her mahalleyi ve insanı, zihinlerinde oluşturdukları prototipe adapte etmek için çalışmaktadırlar.

Modern şehirler, modern siteler, çağdaş evler vs. isimler adı altında; modern köleliğin inşa çabaları…  Tek tip insan, tek tip konut, tek tip çevre ve bunların süslü tabirlerle nitelenmesi, modern köleliğin ilk adımlarıdır.

Modern,  çağdaş,  gelişmiş, entelektüel, vs. tabirler…

Özendirilen bu kavramların her biri, kölelik için kullanılan araçları kendi içlerinde barındırmakta ve asıl hedeflerini perdelemektedir.

Her bölgenin, iklim ve tabiat şartları, bitki örtüsü vardır. Okullarda coğrafya derslerinde öğretilenleri hatırlayalım… Türkiye yedi bölge…  Her bölgenin iklim şartları, bitki örtüsü…

Modernizm, çağdaşlık özentisinin getirdiği sosyal ve fikri yozlaşma, maddi refahın yükselmesiyle kendini saklayamaz hale gelir.  Sosyal ve fiziki çevremizde ortaya çıkar. Maddi imkânsızlık bu yozlaşmayı perdeler.

Marmara bölgesi ve özelde şehirlerin kendine özgü biti örtüsü ve ağaç çeşitleri vardır.  Dünyanın gözdesi İstanbul…  Çınar, meşe, ıhlamur, gürgen, akasya, erguvan vs…

Osmanlı’dan önceki tarihlerde dahi var olan “ERGUVAN”, Osmanlı padişahları tarafından fermanlar çıkarılarak korunmuş, eksilen ağaçlar yerine yeni erguvanlar dikilmiştir.  Baharın müjdecisi olarak bilinen erguvanlarının bahardaki temaşasının insan ruhuna verdiği sükûnet, ruhi zindelik ve sıhhat dikkate şayandır.  Tıbbi otoritelerin dahi ruhi motivasyon için tavsiye ettikleri bu manevi ortamın yok edilmesi, bir vakıa olarak önümüze çıkmaktadır.

Modernizm ve vahşi kapitalizm destekçileri tarafından, yıllarca izletilen “batılı gelişmiş toplum” dizileri ve  “bilimsel belgeseller” in arka planlarında izlediğimiz palmiye ağaçları…  Florida sahilleri…  Dallas dizileri… Flamingo yolu…  vb. Palmiye ağacı denince akla gelen “çağdaşlık ve ileri toplum” fikri, bilinç altına gizlenmiş birer bomba gibidir. Vahşi kapitalizm; modern, çağdaş diye adlandırılan site ve rezidans yapılarının bahçe peyzajlarında, kendini göstererek zaferini ilan etmeye uğraşıyor.

Son yıllarda, çok yüksek maliyetlere rağmen, palmiye ağacı dikme çılgınlığı, tam da bu özentili, kimliksiz, tek tip, sıradan köleliğin en güzel örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.  Yerel bitki örtüsü ve ağaçlarımızın “bayağı, banal” gibi kavramlarla basitleştirilmesi bilinçli bir fikir hareketidir.  Bu milletin milli servetinin heba edilmesi, duygu âleminde affedilemez bir suçtur.

Şükürle olsun ki, sesimizi duyurabildiğimiz her köşe başında, her platformda bu konuyu gündeme getirmemizin fayda verdiğine inanıyorum.   En büyük temennimiz bu hastalıklı fikriyatın diğer illerimize sirayet etmemesidir…

 Her şehir ve bölgemizin sosyal donatı alanlarında,  o bölge ve şehrimizin tabii bitki örtüsü olmalıdır.  Sakarya şehri itibarıyla çınar, gürgen, çam ve bölgesel meyve ağaçları düşünülebilir. Bilimsel olarak ziraat mühendislerinin, bölgenin bitki kültür tarihi açısından tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Çınar ağaçlarının dal yapıları itibarıyla, kuşların yuva yapmalarına uygun olduğu gerçeği de gözden kaçırılmamalıdır. Hatta o bölgenin meyve ağaçları ile donatılması, diğer canlıların da rızıklanması açısından daha faydalı olacaktır.

Çevreye duyarlı, bölgesine has bitki örtüsüyle doğal yaşamı destekleyen şahsiyetli şehirler dünyanın en büyük zenginliğidir.

Farklı kültür ve sosyal hayatların devam ettiği, kimlik ve şahsiyetlerin yaradılış ve fıtrata uygun çevre şartlarıyla, küreselliğe ve tek tipçiliğe karşı çıkıldığı, şahsiyetli bir şehir kimliği dileğiyle…

27-03-2016

Mimar.

Mehmet COŞKUN

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Bu sitedeki hiçbir yazı sosyal veya toplumsal bir mesaj veya dayatma içermez içerikte kesinlikle sansür yoktur. Sayfamızda yayınlanan her yazı tamamen yazarının kişisel, özgür görüşü, samimi duygu ve düşünceleridir. Sitemiz, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı, herhangi bir ortamda basılması ve haberlerin yayınlanması yasaktır. PiTasarim.org