fbpx

Geyvespor Gerçeği

Geyve’de futbol deyince Bayatspor’u hatırlamamak haksızlık olur diye düşünüyorum.

Bayat Köyü(mahallesi); Geyve’nin batısısında Sakarya Nehri kıyısında, soğan, ıspanak, kırmızıbiberi ve diğer ürünleri yanında futbol takımıyla ünlenmiş, Sakarya İline 55 Km, Geyve ilçesine 20 Km uzaklıkta şirin bir köyümüzdür. İlçemizin Osmaneli sınırındaki son köyü olan Bayat Köyü, yediden yetmişe futbola gönül veren insanlarla doludur.

Jeolojik yapısının müsait olması gençleri futbol oynamaya yöneltmiştir. Halkın da spora olan ilgisi Geyve Bayatspor’un doğmasına zemin hazırlamıştır.

1970’li yıllarda gayri federe Bayat Toprak Spor olarak gençlerin kurduğu ve Osman Açıkalın tarafından da çalıştırılan bu spor kulübü Geyve ve Pamukova ilçelerimizdeki turnuvalara katılmıştır. Bu turnuvalarda bölgemizin çocuğu ve Fenerbahçe’nin efsane topçusu Aykut Kocaman ile Düzcespor Kaptanı Tuncer’in de yer aldığı rakiplerle yaptığı müsabakalarda üstün başarı gösterdiğinde 1984 yılında İlk kulüp başkanı Yaşar Şen ve arkadaşlarınca Geyve Bayatspor adıyla federe oldu.

Sakarya Bölgesi 3. Amatör Küme’de mücadelesine başlayan Geyve Bayatspor oynadığı bütün maçları kazanarak aynı yıl 2. Amatör küme’ye 1986 yılında da 1. Amatör Küme’ye yükseldi. 1986 yılından beri 1. Amatör Küme’de mücadelesine devam eden Bayatspor; 2007-2008 yılında ilçemizi Süper Amatör Lig’de temsil etme başarısını gösterdi.

Benim de formasını giymekle şereflendiğim Bayatspor’da sakaryaspor forması da giyen Tuncay Özen, Mustafa Yiğit(Sarı Mustafa), Mehmet Sakarya, Ertan Yiğit, Zekai Işık, Kaleci Fuat Yılmaz, Özcan Yetim, Enver Güzey, Barış Yetim, Nevzat Güler, Atilla Yetim, Ali Abanoz, Semih Güler, Ahmet Şafak, Erdal Şafak, Erdoğan Şafak, Seyhan Öztürk, Gökhan Kılıç, Meriç Ötün, Ömer Kır gibi futbolcular forma giydiler. Şuan hatırlayamadıklarımdan özür dilerim.

Bayatspor deyince köyün ilkokul öğretmenliğini yapmış, gerek kulübün kurulmasında gerekse bugünlere gelmesinde emek sahibi, kulübün teknik patronu Rahmetli Ethem Sökmez’i hatırlamamak haksızlık olur. Mekanı Cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Aynı şekilde köyün muhtarlığını da yapmış, gönül ehli, spor dostu, emekli öğretmen Cafer Özen’i halen muhtarlık yapmakta olan Mehmet Şafak’ı ve köyün ileri gelenlerini tebrik ederim.

Geyve Bayatspor halen 1. Amatör Kümedeki mücadelesine devam ediyor. 7. haftası oynana maçlar sonucunda 2 maçı ertelenen Bayatspor 3 puanla ligde kalma mücadelesi veriyor.

Kulübün birkaç yıl hariç1999 yılından beri antrenörlüğünü yapan İsmail Özen ve kulüp başkanı Barış Yetim açıklamalarında: “Amacımız 1. Amatör Lig’de kalıcı olmak ve Türk sporuna genç sporcular kazandırmaktır. Şu an puan olarak ligin alt sıralarında olmamıza rağmen Bayatspor genelde ligin 2. yarısında form grafiğini yükselten bir takım. Bu senede ligde kalıp uzun süreli mücadelemize devam edeceğiz.”dediler.

Bid de Bayatspor’u yakından takip edeceğimizin sözünü vererek, Geyve Bayatspor’a başarılar dolu gelecek diliyoruz. Bir sonraki yazımızda buluşmak dileği ile…

Sağlıcakla kalın
Selam ve Dua ile…

Alaaddin ÖZDİN

Yorum Yaz

Başa dön tuşu