fbpx

Geyve’de Solucan Gübresi ile Organik Tarım

Son yıllarda çiftçiler tarafından çokca kullanılan ve toprağın organik, verimli üretim yapmasını sağlayan Solucan Gübresi Geyve’nin Safibey mahallesinde üretiliyor..

Geyve’nin Safibey Mahallesi’nde Habip Acar tarafından üretilen Ensar Solucan Gübresi üreticinin yüzünü güldürüyor.

Solucan Gübresi üreticisi Habip Acar, Geyveli çiftçilerin Solucan Gübresi ile tanışmaları ve denemeleri için fırsatlar sunuyor.

Konuyla ilgili Habip Acar şunları söyledi;

“Ben Habib Acar, Geyve Safibey köyündeyiz. Son yılların revaçta işi olan solucan gübresi ile uğraşıyoruz. Solucan gübresini duymuşsunuzdur ama faydaları pek bilinmiyor. Size solucan gübresinin faydalarından bahsedeceğim.

Solucan Gübresi nedir?

Öncelikle solucan gübresi nedir, onunla başlamak istiyorum. Solucan gübresi, bitkisel ve organik atıkların, solucanların sindirim siteminden geçmesiyle, oluşan organik bir gübredir. Solucan gübresi, her türlü meyve ve sebze tarımında kullanılabiliyor. Toprağın humuslanmasını ve düzenlenmesini sağlıyor. Solucan gübresi bir numaralı toprak düzenleyicidir. Ülkemizde yeni olmasına rağmen Amerika ve Avrupa’da 40 ile 70 yıldan beri kullanılmaktadır.

Kimyasal gübreler toprağı öldürüyor
Organik bir gübre olduğu için, bunu kullanmamız gerekiyor. Çünkü 40-45 senedir kimyasal gübreler kullanıyoruz. Bu kimyasallar da ne yazık ki topraklarımızdaki organik maddeleri ve toprağımızı öldürdü. Bu kimyasal gübrelerden dolayı insanlarımız hasta olmaya başladı.

Sağlıklı bir gelecek için Solucan Gübresi..
Solucan gübresi ise bu kimyasal gübrelerin karşısındaki en önemli rakip. Toprağın ph’ını düzenler ve toprağın humuslu toprak haline gelmesini sağlar. Bitkinin gelişimine büyük katkı sağlar. Gerçek aroma ve tat da meyve ve sebze oluşumunu sağlar. Sağlıklı bir gelecek için, olmazsa olmaz bir gübredir bu.

Solucan Gübresi nasıl üretilir?

Bu tesisteki solucan yataklarımızdaki 25-30 milyon solucan, 7/24 çalışıyorlar bizim için ve organik solucan gübresi üretiyorlar. Solucan gübresi üretirken dikkat etmememiz gereken bazı koşullar var. Bunlara gelecek olursak, bir tanesi solucanlara verilen mamanın kaliteli olması.. Ne kadar kaliteli mama verirsek o kadar kaliteli gübre elde etmiş oluruz.

Solucanlarımız ne yiyorlar ona da değinelim, yedikleri maddenin yüzde yetmişi büyük baş hayvan gübresi ve yüzde yirmisi de her türlü meyve ve sebze atığı olan yeşil atıklardır. Ağaç kabukları, kağıt, karton, saman, çay posası gibi yeşil atıkları da tüketiyorlar. Bunları fermente ettikten sonra solucanlarımıza veriyoruz ve solucanlarımız bunu yedikten, sindirim sitemlerinden geçtikten sonra bize kaliteli bir solucan gübresi vermiş oluyor.

Solucan Gübresi ile organik tarım..
Bu gübre, her türlü tarım alanında kullanılabiliyor. Biz bu gübrenin kullanımının ülkemizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Çünkü çiftçilerimiz kimyasal gübrelerden çok şikayetçiler. Bu nedenle bizim hızlı bir şekilde sağlıklı, organik tarıma geçmemiz gerekiyor. Organik tarımın yolu da solucan gübresinden geçiyor. Bunu biz çiftçilerimize dilimiz döndüğü kadar anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca kendi bahçemizde de bu gübre ile denemeler yapıyoruz. Mesela geçen sene bu gübre ile çok güzel, sağlıklı domatesler yetiştirdik. Ve hala bu domatesleri arayıp soran arkadaşlarım var.

Geyve’de Solucan Gübresi yaygınlaşıyor
Meyve sebze diyarı Geyve’ye bu organik gübreyi yaymak istiyoruz. Özellikle Geyvemizin sembolü olan Ayva’da da bu gübrenin kullanılmasını sağlamak istiyoruz. Geyve ayvasının aromasının tadının bundan 40 yıl önceki lezzetine dönmesini istiyoruz. Bunun için de çiftçimize, belediyemize, vatandaşlarımıza da iş düşmektedir. Bunun için değişik çevrelerde tanıtımlarımız sürüyor. Umut ederim ki, yakın gelecekte Sakarya ve çevresi bu gübreyi kullanmaya başlayacaktır.

Kimyasal Gübreler hastalık üretiyor

Sağlıklı bir nesil organik tarım ile gelecektir. Organik tarım için ise organik gübre gereklidir. Kimyasal gübre ile hiçbir yere varamayız. İsmini bilmediğimiz bir sürü hastalık türedi, kanser hastası sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunların bir sebebi de kullanılan kimyasal gübreler. Çocuklarımız doğmadan hasta olmaya başladı. Bu şekilde tarım yapmaya devam edersek ne yazık ki tarım yapılamayacak hale gelinecektir. Topraklarımız bitmek üzere, organik madde miktarı yüzde ikiye düşmüştür. Sağlıklı bir tarım için bu oran yüzde dört olmalıdır. Çiftçilerimiz bunu iyi bilir. Bu miktarı nasıl arttırabiliriz, tabi ki solucan gübresi ile. 5 senelik kullanım sonucunda toprak tamamen humuslanacak ve organik hale gelecektir.

Geyve Safibey’deki tesislere bekliyoruz
Solucan gübresini merak eden vatandaşlarımız, istedikleri zaman buraya gelebilir ve solucanların nasıl çalıştıklarını, nasıl gübre oluştuğunu gelip yerinde görebilirler. Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.”

ENSAR SOLUCAN GÜBRESİ
Geyve Safibey Köyü
Habip Acar
Gsm: 0541.644 77 93

Geyvegundem.com / ÖZEL HABER

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı