BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

En büyük miras, anne sütü…

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
En büyük miras, anne sütü…
Avatar
Sağlık KÖŞESİ: Pınar DEMİRAL( pinardemiral@gmail.com )
2.839 görüntülendi
07 Haziran 2016 - 14:36

Bebeğe şekerli su, bal verilmesi: Bebek anne-baba sözü dinlesin, ağız tadı ile yaşasın denilerek verilmektedir. Ayrıca anne sütünün ilk günlerde yetersiz olduğu inancı ile şekerli su verilir. Şekerli su verilmesi bebeğin anne sütünü reddetmesine, emme az olduğundan sütün gelmesinin gecikmesine neden olabilir. Sütün gelmesinde en önemli etken bebeğin memeyi emerek boşaltmasıdır. Kolostrum, bebeği enfeksiyonlardan koruyucu maddeler içerir ve bebek kolostrumu yeterince alamazsa enfeksiyonlara eğilim olabilir.

İlk  6 Ay kesinlikle sadece Anne Sütü verilmelidir. Şekerli su bebeklerde Sindirim Sistemi Bozukluklarına neden olur bebekler şekeri sindirmede güçlük çeker. Lütfen bebeklerinize bakarken bilinçli davranın bilinçli anne olun araştırın öğrenin komşunuzun ninenizin babaannenizin önerilerini gözden geçirmeden araştırmadan uygulamayınız.

Basit 2 çay kaşığı şekerli sudan ne olur demeyin… O şekerin içinde bulunan maddeler bebekler için oldukça zararlıdır. Özellikle yenidoğan döneminde bebeklerin sadece anne sütünden başka hiçbir besin maddesi ile beslenmemesi gerekir. “ SADECE ANNE SÜTÜ İSTİYORUZ….”

Şimdi bebeklerine şekerli su veren bir ailenin gerçek öyküsünü anlatmak istiyorum sizlere…

bebis2

Yenidoğan bebiş, Henüz 15 günlüktü. Ne mutlu ki annesi emzirmeyi biliyor ve bol bol emziriyordu. Barsakları besinle yeni tanışan bebiş o gün kakasını yapamadığı için biraz huzursuzdu. Ertesi gün ziyarete gelen komşular anneye “ ufaklık çok ağlıyor bence şekerli su ver benim bebeğime çok iyi gelmişti, hem zaten bizde midemiz ağrıdığında şekerli su içmez miyiz?” dedi. Anne akşam yine huzursuzlanır düşüncesiyle hazırladığı şekerli sudan iki çay kaşığı verdi bebeğe, ama bebek ağlamaya devam etti, hem de dünden daha çok bir terslik olduğunu düşünen anne bebeği alıp acil servise koştu. Doktor bebeği dikkatlice muayene etti gerekli tetkikler için bebekten kan aldı, bebişin canı çok yandı. Neyse ki tetkikler normaldi. Doktor anneye “ bebekler şekeri sindiremez, gazı çok artmış birkaç gün gaz damlası kullanmalısınız” dedi. Ancak bebiş o şekerden çok etkilenmişti 10 gün boyunca yeniden anne sütü vermeye çok uğraştılar ancak bebek gazdan dolayı emmeyi reddetti. Beslenmesi için mama vermek zorunda kaldılar, bu bebeğin gazını daha da artırdı. Bebek memeyi hiç almamaya başladı, kabızlığı daha da arttı. Bebek emmediği için annenin sütü azaldı… Azaldı… 1. Ayın sonunda artık bebiş sadece mama ile besleniyor annenin sütü de hiç gelmiyordu. Mama bebişi kabız ve gazlı yapıyordu. Bebiş geceler boyu ağladı… Ağladı… Her gün gaz damlasını kullandılar ama faydası yoktu artık mama ile beslenen bir bebişti bu bebişimiz.

6.Ayın sonunda bebekte basit nezle enfeksiyonları bile ağır geçmeye başladı, anne sütü almayan bebek sık sık akciğer enfeksiyonları başladı. Hastanelerde geçen 1 yılın ardından bebiş artık yaşıtlarına göre daha erken antibiyotikler ile tanışmış vücut direnci daha zayıf ve kronik astım hastasıydı…

bebis3

Bebişlerimiz elbette aileleri için çok önemlidir toplumumuz ve geleceğimiz içinde oldukça önemlilerdir. Sağlıklı nesiller yetiştirmenin insan ırkının gelecekte daha sağlıklı şekillerde dünyada yaşayabilmesi için bebeklik döneminde bebeklere en üst düzeyde bakım verilmesi gerekmektedir. İşte bu yüzden Sevgili Ebeveynler bebeklerinize bakım sağlarken hem anne hem de babanın etkin bir biçimde bilinçli olması gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalın…

Pınar DEMİRAL

bebis4

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Bu sitedeki hiçbir yazı sosyal veya toplumsal bir mesaj veya dayatma içermez içerikte kesinlikle sansür yoktur. Sayfamızda yayınlanan her yazı tamamen yazarının kişisel, özgür görüşü, samimi duygu ve düşünceleridir. Sitemiz, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı, herhangi bir ortamda basılması ve haberlerin yayınlanması yasaktır. PiTasarim.org