fbpx

Çiftlik Cami-i Şerifi’nde Gelenek Bozulmadı

Geyve Tepecikler Mahallesi Dörtyol üzerinde bulunan Çiftlik  Cami-i Şerifi içinde senelerdir bozulmayan bayramlaşma geleneği devam ediyor.
Bayram namazı kılındıktan sonra ilk cemaat hemen imamın yanında durup sıraya geçiyor, kendisinden sonra gelen herkesle bayramlaşmaya başlıyor. Bayramlaşan sıranın sonuna geçiyor.

Sıradan çıkan olmadığı için herkes mutlaka birbiriyle bayramlaşmış oluyor. Küs olanlar bile her bayram mutlaka bayramlaşıyor.

Bayramlaşma sırası caminin içini dolduruyor. Bu bayramlaşma coşkusunu her yıl böyle yaşanıyor. Her bayram yaklaşık 300 kişi toplu olarak Cami-i Şerif  içinde bayramlaşıyor.

Mahallenin ileri gelen yaşlıları bu geleneğin yıllardır sürdüğünü belirtti.
Çiftlik Camii İmam-Hatibi Mustafa Cesur: ”Bayramlarda mahalle camimiz dolup taşıyor, çok mutlu oluyoruz. Bayramı tam manası ile burada yaşıyoruz.

Bayramlarda adeta kaynaşıyoruz, küs vatandaşımız kalmıyor. Camiden çıkar çıkmaz bayramlaşmanın asırlardır sürdüğünü bize rivayet ederek anlatırlardı.

Bizim tahminlerimize göre yaklaşık dört asırdır aynı şekilde bayramlaşıyoruz. Bayramlaşma bittikten sonra belediyenin gönderdiği araçlarla mezarlığa giderek ziyaretlerimizi yapıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

cmi (1)

cmi (2)

cmi (3)

cmi (4)

cmi (5)

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı