BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

BU ŞAP ASKERDE BİLDİĞİMİZ ŞAP DEĞİL :-)

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BU ŞAP ASKERDE BİLDİĞİMİZ ŞAP DEĞİL :-)
Avatar
Serkan GENÇTÜRK( serkangencturk@geyvegundem.com )
2.737 görüntülendi
11 Mayıs 2016 - 21:27

BU ŞAP ASKER DE BİLDİĞİMİZ ŞAP DEĞİL:-)

Şap hastalığı ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır.Şap virüsünün 7 farklı serotipi (A, O, C, Asia 1, SAT1, SAT2, SAT3) vardır. Direk temas, enfekte ve duyarlı hayvanlar arasında en yaygın bulaşma formudur. Şap hastalığı mihraklarının yaklaşık %95′ inde bulaşma direk temasla olur. Birbirlerine çok yakın mesafede bulunan hayvanlar arasında oluşan aerosol bulaşma direk temasın en önemli yoludur.

Şap virusu hayvanların soludukları havada enfeksiyondan beş gün sonrasına kadar bulunabilmektedir. Solunan havada domuzların, sığır ve koyunlara oranla daha fazla virus çıkardıkları tespit edilmiştir. Sığırlar geniş solunum hacimleri ile hava yolu ile enfeksiyona en duyarlı olan hayvanlardır.

Türkiye’de şap hastalığı mihraklarında yapılan incelemelerde, hastalığın en yaygın bulaşma yolunun direk bulaşma olduğu bildirilmiştir. Bu bulaşma şeklinde genellikle hayvan hareketleri ve hayvan pazarlarının önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Hastalığın ilk devresinde viremiden dolayı hayvanlarda ateş görülür. Bu dönemde ateş 40- 410C ye çıkar. Ancak bu devre kısa sürer ve ateşsiz dönem başlar.

Daha sonra ağızda veziküllerden dolayı iştahsızlık ve depresyon görülür. Şap virüsünün en çok yayıldığı dokular özellikle ağız, ayak ve meme epitelidir. Genç hayvanlarda ilk belirti yüksek ateştir. Bunu ağız mukozasında, ayaklarda tırnak arası ve korona bölgesinde, memelerde veziküllerin oluşumu takip eder. Sığırlarda ağız lezyonları koyun, keçi ve domuzlardan daha şiddetlidir. Veziküllerden dolayı ağızdan bol miktarda ip gibi uzayan salya akmaya başlar. Ağızda bol salya mevcut olup, mukoza kırmızı ve sıcaktır.

Dil ve dudakların iç yüzeyinde, yanak, dişetleri ve damakta veziküllerin oluştuğu görülür. Koyunlarda klinik belirtiler hafif seyreder Virus miktarına bağlı olarak hastalığın inkubasyon süresi 2-14 gün arasında değişmektedir. Koyunlarda belirtiler sığırlardakine benzemektedir; fakat daha hafif seyreder ve bazen varlığı bile anlaşılamaz. Ağızdaki lezyonlar küçük ve çabuk kaybolan niteliktedir.

Çoğu zaman ayaklar daha duyarlıdır, topallık klinik belirtilerin başında gelir. O nedenle diyorum ki bu şap bildiğiniz askerlik yapanlar bilir o şaptan değil.

ŞAP AŞINIZI HAYVANLARINIZIN SAĞLIĞI VE EKONOMİK KAYIPLARINIZIN OLMAMASI AÇISINDAN YAPTIRIN. AŞILAMA YAPAN DEVLET PERSONELİNE DE YARDIMCI OLUN.

Serkan GENÇTÜRK

Veteriner Hekim

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Bu sitedeki hiçbir yazı sosyal veya toplumsal bir mesaj veya dayatma içermez içerikte kesinlikle sansür yoktur. Sayfamızda yayınlanan her yazı tamamen yazarının kişisel, özgür görüşü, samimi duygu ve düşünceleridir. Sitemiz, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı, herhangi bir ortamda basılması ve haberlerin yayınlanması yasaktır. PiTasarim.org