BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

BOŞANMADA ZİYNET EŞYALARI KİMİN?

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BOŞANMADA ZİYNET EŞYALARI KİMİN?
Avatar
Erol YALÇIN( erolyalcin@geyvegundem.com )
2.241 görüntülendi
03 Kasım 2016 - 17:37

Düğün ve nişanda kadına takılan ziynet eşyaları kadına bağışlanmış sayılmaktadır. Hatta evlilik müddeti içinde alınan altınlar da yine kadınındır.

Boşanma davası sonunda bu altınların kime verileceği hususu önem kazanmaktadır. Eğer kadın dava açar ise dava dilekçesine altınların cins, adet ve o günkü değerinin talep edilmesi gerekmektedir. Davayı koca açar ise kadının karşı dava yoluyla yine altınlarını talep etmesi gerekir.

 

Yargılama sırasında dikkate alınacak husus şudur: Eğer kadın kendi isteğiyle müşterek haneyi terk etmiş ise altınların kadın tarafından götürüldüğü varsayılır. Bunun aksini kadın ispatlamak zorundadır. Kadın koca tarafından zorla evden çıkartılır ise altınların kocada kaldığı varsayılır. Bu durumda da altınların kadında olduğunu kocanın ispatlaması gerekir.

 

Peki,ziynet eşyaları her durumda kadına mı aittir?.Bunun bir istinası var.Yukarıda yazıldığı gibi ziynet eşyaları kadına bağışlanmış sayılmaktadır.

 

Bazı durumlarda bağıştan dönülebilmektedir. Zina, haksız terk, hayata kast, gasp, tehdit gibi durumların varlığı halinde artık ziynet eşyaları kadına ait değildir. Böyle durumlarda kadın ziynet eşyalarını talep edemez.

 

Av. Erol YALÇIN

Av. Erol YALÇIN

Av. Erol YALÇIN

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Bu sitedeki hiçbir yazı sosyal veya toplumsal bir mesaj veya dayatma içermez içerikte kesinlikle sansür yoktur. Sayfamızda yayınlanan her yazı tamamen yazarının kişisel, özgür görüşü, samimi duygu ve düşünceleridir. Sitemiz, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı, herhangi bir ortamda basılması ve haberlerin yayınlanması yasaktır. PiTasarim.org