BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ VE TOPLUM

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ VE TOPLUM
Avatar
Recep AKBAŞ( recepakbas@geyvegundem.com )
1.781 görüntülendi
22 Kasım 2017 - 5:00

Bilinçli tüketici olmak günümüz tüketim toplumunda zor bir durumdur. Genel olarak söylemek gerekirse cepte kredi kartı etrafımızda da satın alınacak bol ve lüks ürünler var iken bilinçli tüketici davranışı sergilemek günden güne oldukça zorlaşmaktadır.

Bilim insanları belirli renk ve sunum tarzının insan beynini etkileyerek tüketim isteğini arttırdığını belirlemiş durumdadır. Düşünün ki göze hoş gelen cips paketlerinin içindeki patatesleri açık olarak satsalar onları o fiyata alır mıydınız? Muhtemelen bu soruya yanıtınız koskocaman bir HAYIR olurdu. Ya da sosyete pazarı denen yerlere düşen taklit ya da çoğu zaman taklit diye bıraktığımız almadığımız ama gerçek orjinal ürünleri kendi mağazalarındaki sunumlar ile bizlere ne kadar yüksek fiyatlara sattıkları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bunların hayatın gerçeği olduğunu bilsek bile bu gerçeklere (tuzaklara) gözlerimizi kapamadan yaklaşırsak en basitinden bilinçli bir tüketici olabiliriz.

AVM’ler de yer alan marketlerde aynı şekildedir. Semt pazarından çok cüzi paralar ile alınan yiyecekleri AVM marketlerinden hem daha pahalıya hem de temel ihtiyaçların yanı sıra birçıok ıvır zıvır ile birlikte çok daha da fazla bir meblağ karlığı almıyormuyuz?

Bu tarz  basit olayları bile düşünmek bizi bilinçli birer tüketici olma yoluna rahatlıkla sokacaktır. Mühim olan nefsimizi fazla serbest bırakmadan akılcı bir şekilde hareket etmektir.

BİLİRSEN MAĞDUR OLMAZSIN.

Recep AKBAŞ

 

Geyve Kaymakamlığı / Tüketici Hakem Heyeti Üyesi

 

Geyve/Sakarya 

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Bu sitedeki hiçbir yazı sosyal veya toplumsal bir mesaj veya dayatma içermez içerikte kesinlikle sansür yoktur. Sayfamızda yayınlanan her yazı tamamen yazarının kişisel, özgür görüşü, samimi duygu ve düşünceleridir. Sitemiz, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı, herhangi bir ortamda basılması ve haberlerin yayınlanması yasaktır. PiTasarim.org