Yeni Whatsapp sözleşmesi nedir? Whatsapp yerine kullanılabilecek alternatif uygulamalar:

Whatsapp yeni kullanıcı protokolü getirirken veri paylaşımında değişikliğe gidiyor. Birçok kişi bu durumdan rahatsız olup Whatsapp'ı silme kararı aldı. Yalnız bu karar öncesi konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler "Whatsapp protokolü nedir? Sözleşme nasıl iptal edilir?" sorusunu sormaya başladı.

Whatsapp’tan tartışma yaratan karar… Sohbet programı Whatsapp, yakın zamanda yeni kullanıcı protokolü getiryor. Böylelikle verilerimize daha hızlı erişebilecek. Whatsapp’ın bu yeniliği getirmesinin ardından tartışmalar başlarken Whatsapp protokolü nedir? Whatsapp silme nasıl yapılır, protokol nasıl iptal edilir? Soruları da sıklıkla sorulmaya başlandı.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ NEDİR? 
Popüler uygulama WhatsApp protokolü 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olup yapılan açıklamaya göre; WhatsApp kullanıcı verilerini Facebook ile rahatça paylaşabilecek. Yeni gizlilik protokolüni kabul etmeyen kullanıcılar ise uygulamayı 8 Şubat 2021 sonrası kullanamayacak.

WHATSAPP, KULLANICILARIN HANGİ VERİLERİNİ TOPLAYABİLİYOR? 
Hesap Bilgileri, Mesajlar, Bağlantılar, Durum Bilgisi, İşlem ve Ödeme Verileri, Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler, Kullanım ve Kayıt Bilgileri, Cihaz ve Bağlantı Bilgileri, Konum Bilgiler, Çerezler, Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.), Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.), WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.), Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.), Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ MADDELERİ 
Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,- Hizmetlerimizin ya da onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,- Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; söz gelimi sistemleri garanti altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım ya da ihlal faaliyetleri ile mücadele etmek,- Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, söz gelimi sizin için tavsiyelerde bulunmak (ör. Arkadaşlar, grup bağlantıları ya da enteresan içeriklerle ilgili tavsiyeler),fonksiyonları ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,- WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlamayı başaran entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek ya da WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak. Facebook’un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp ilk sırada olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağlamış olduğu verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal ağ devi, bu durumu şu cümlelerle açıkladı:”Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacı ile bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz veya Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

WHATSAPP’DAN KAÇIŞTA İLK SEÇENEK TELEGRAM OLDU

Önceden WhatsApp’da yaşanan bağlantı sorunlarında da Telegram uygulamasının indirilme oranlarında büyük yükseliş yaşanmıştı ancak WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi değişikliği Telegram’ı ilk defa en popüler mesajlaşma uygulaması haline getirdi. Telegram’ın WhatsApp’a göre daha kapsamlı özelliklerinin bulunması ve açık kaynak kodlu olması ilk tercih olmasını sağladı.

ELON MUSK’IN ÖNERİSİ OLAN SIGNAL’İN YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Türkiye’de daha önce fazla talep görmeyen Signal, Elon Musk’ın WhatsApp’a karşı tepki olarak önerdiği uygulama olmasıyla büyük yükseliş yaşadı. Türkiye’de en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında Telegram’dan sonra ikinci sırada Signal yer alıyor. Signal’in uygulama yapımcıları arasında internet güvenliği konusunda isim yapmış kişiler yer alıyor.

SOSYAL MEDYA KAMPANYALARININ ARDINDAN WHATSAPP KAN KAYBEDİYOR

Sosyal medyada başlatılan #WhatsAppSiliyoruz kampanyası kısa sürede Twitter’da Türkiye gündemine girdi ve birçok kesimden destek görmeye başladı. Sosyal medyada başlatılan kampanyalarla WhatsApp’ın düşüşü de hızlandı. Google Play verilerine göre WhatsApp en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında 4. sıraya kadar geriledi.

İŞTE WHATSAPP YERİNE KULLANILABİLECEK ALTERNATİF UYGULAMALAR:

  1. Telegram
Telegram

Son yıllarda adından sıkça söz ettirdi Telegram. Kullananı da çok fazla. WhatsApp’a alternatif ilk sırada yer alıyor kendisi. Ücretsiz olması en büyük avantajı. Tablet, bilgisayar ve telefonda kolayca kullanabilirsiniz.

2. Signal

Signal

Elon Musk’ın sözleri sonrası gündeme geldi Signal. Güvenilir olması en büyük artısı. Görüntülü ve sesli konuşma imkanı veriyor.

3. BiP

BiP

Bütün operatörlerden indirip kullanabileceğiniz bir uygulama Turkcell’in uygulaması BiP. Telefonunuz kapalı bile olsa bilgisayardan iletişime geçmeye devam edebilirsiniz.

4. Skype

Skype

Özellikle pandemi dönemi çokça kullanılan bir uygulama da Skype oldu. Ücretsiz olması, çoklu sohbete imkan vermesi en büyük avantajı. Bilgisayar ve mobil araçlarda kullanabiliyorsunuz.

5. Viber

Viber

Birçok kişinin kullandığı bir uygulama da Viber. WhatsApp’ın en büyük rakibi. Aynı özellikleri kendisinde bulabilirsiniz. Gizli Sohbet özelliği ise belirli sohbetleri gizleme özelliği sunuyor.

6. WeChat

WeChat

Çin’in kendi mesajlaşma uygulaması WeChat Çin’de en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. WhatsApp’a benzer bir uygulama kendisi.

7. Wire

Wire

Wire’ın en büyük artısı mesajlaşmak için numaranızı vermenizin gerekememesidir. E-posta ile de uygulamaya kaydolabiliyorsunuz. Ayrıca sizinle iletişime geçmek için karşı taraf sizden izin almak zorunda. Böylece gereksiz insanlarla muhatap olmuyorsunuz.

8. Line

LINE

WhatsApp’a alternatif bir başka uygulama da LINE. Sticker kullanabiliyorsunuz LINE’da.

9. Google Hangouts

Google Hangouts

10. ICQ

ICQ

Evet, ICQ. Kendisi bir döneme damga vurmuş efsane uygulamaydı. Telefonlarda kullanabileceğiniz şekilde yeniden bizlerle.

Yorum Yaz

Başa dön tuşu