fbpx

Milli Mücadele Kahramanı Ali Fuat Cebesoy İlçemizde Düzenlenen Programla Anıldı

Programa Vali Sayın Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Kaymakamımız İlyas Memiş, Eşi Gülcan Memiş, Belediye Başkanı Murat Kaya, Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir hanımefendi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, ilçe protokolü, öğretmenler, muhtarlar, gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Program, Alifuatpaşa Mahallesinde bulunan Ali Fuat Paşa Ortaokulu’nda anma programı ile başladı. Ali Fuat Paşa’nın hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından Ali Fuat Paşa Ortaokulu öğretmeni Mehmet Kaplan Ali Fuat Paşa’nın hayatını anlattı. Öğrenciler tarafından şiirler okundu ve oratoryo gösterisi yapıldı. Programda Kaymakamımız İlyas Memiş ve Belediye Başkanı Murat Kaya birer konuşma yaptı.

Kaymakamımız konuşmasında; Ali Fuat Paşa’nın askerlik hayatından bahsederek Balkan Savaşlarında, Trablusgarp’ta, Birinci Dünya Savaşı’nda Kanal Harekatında, Doğu cephesinde görevler yaptığını, 1919’da Ankara’da 20. Kolordu Komutanı olarak görev yaparken Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte milli mücadeleyi başlatan kadroda yer aldığını ifade etti. Milli mücadele döneminde Batı cephesi komutanı, Moskova büyükelçiliği ve Meclis’te önemli görevlerde bulunduğunu, İsmet İnönü’nün cumhurbaşkanlığı döneminde bayındırlık bakanlığı, ulaştırma bakanlığı yaptığını, 1948 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığında bulunduğunu belirtti. Ali Fuat Paşa’nın, milli mücadele döneminde önemli bir merkez olan ilçemizde medfun bulunmasından büyük onur duyduklarını ifade eden Kaymakamımız; Ali Fuat Paşa’yı her yıl ölüm yıldönümünde yaptığımız anma programları ile başta ilçemizde ve ülkemizde hatırlanmasını, gelecek nesillerin Ali Fuat Paşa’yı ve milli mücadele kahramanlarını daha iyi tanımasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. 52. yıldönümünde Ali Fuat Cebesoy ve milli mücadele kahramanlarını rahmetle yâd eden Kaymakamımız başta milli mücadele kahramanlarımızdan Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir hanımefendi olmak üzere katılımlarından dolayı tüm konuklara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Ali Fuat Paşa Ortaokulu’nda düzenlenen anma programının ardından Vali Sayın Ahmet Hamdi Nayir ve protokol Ali Fuat Paşa’nın merkez caminin bahçesinde bulunan kabrini ziyaret ederek Ali Fuat Paşa ve tüm kahramanlarımız için okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan duanın ardından kabre karanfil bıraktı.

Kabir ziyaretinin ardından Vali Sayın Ahmet Hamdi Nayir ve katılımcılar; içerisinde Kurtuluş Savaşında görev almış kişilere ait fotoğraflar, Amasya, Erzurum ve Sivas kongre metinleri, Kurtuluş Savaşı dönemi savaşlara ait fotokopiler, Kuvayı Milliye dönemine ait kronoloji, duvarlara asılı haritalar ve Ali Fuat Paşa’ya ait özel eşyaların sergilendiği Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesini gezdi.

Ayrıca Ali Fuat Paşa’yı anma programı kapsamında Öğretmenevi konferans salonunda öğleden sonra bir sempozyum düzenlendi.

 

Yorum Yaz

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu