Geyveli Romanlar’dan Protesto

Geyveli Romanlar; iddiaya göre, aslen Kırklareli ilinden olan Caner Sarmaşık isimli roman asker çocuğunun Şırnak'ta intihar etmesi üzerine Geyve Meydanı'nda eylem yaptı.

Geyveli Roman vatandaşlar, Kayseri Komando Tugayı’nda askerliğini yapan geçici görevle Suriye’ye giden Kırklareli roman asker Caner Sarmaşık intiharındaki bazı iddialar üzerine yürüyüş yapıp slogan attılar.

Tüm Türkiye’de Roman vatandaşlar tarafından tertiplenen protesto Geyve’de de gerçekleşti.

Çeltikler mahallesinden yola çıkan Geyveli Roman vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla Geyve Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Çeltikler Mahalle Muhtarı Ali Sorguç’un koordinasyonu sağladığı, herhangi bir taşkınlığın olmadığı protestoda Geyve Romanlar Derneği Başkanı Nazmi Demircan, Geyve Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin romanları sık sık uyardığı ve güvenlik önlemi aldığı yürüyüş Geyve Belediyesi önündeki Atatürk anıtı önünde son bulurken Geyve Roman Derneği Başkanı Nazmi Demircan yaptığı açıklamada “ Abazası, romanı hepsi Türk askeridir. Türk askerinin düşmanlar tarafından vurulması şehitliktir. Ama karargahında bir başkası tarafından vurulması namertliktir “ diyerek tepki gösterdi.

Demircan, “ Bugün Türkiye’de bulunan 7 buçuk milyon roman ayakta. Doğuda görev yapan askerlerimizin Allah ayaklarına taş değdirmesin. Allah onların ölmüşlerinin mekanını cennet yapsın. Adlarımız farklı olabilir ama soyadımız Türkiye dir. Bütün şehitlerimizin mekanı cennet olsun “ dedi.

Demircan daha sonra Atatürk anıtı önünde toplanan kalabalığı Kırklarelili roman asker Caner Sarmaşık ve tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Geyve Belediye binası önüne yeni taşınan Atatürk anıtının önünde toplanan kalabalık “Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Askere uzanan eller kırılsın” sloganları atarak, roman askerin öldürülmesini protesto etti.

Geyveli Roman vatandaşlar basın açıklamasının ardından aynı şekilde Çeltikler mahallesine geri döndü.

Namık Cihan (Geyvelim.com)

Yorum Yaz

Başa dön tuşu