Geyve’de doğa yürüyüşünde göktaşı buldu

İnşaat sektöründe müteahhitlik hizmeti veren iş insanı Şükrü Gözyuman Geyve'de hobi için çıktığı doğa yürüyüşü esnasında büyük bölümü toprağa girmiş vaziyette olan bir göktaşı buldu

Mart ayında  Geyve’de arkadaşlarıyla beraber doğa yürüyüşü yapan  Şükrü Gözyuman bir bölümü toprağa girmiş vaziyette, etraftaki taşlardan oldukça farklı formda olan taşın dikkatini çekti. Taş kolleksiyonuna karşısı ilgisi olan Gözyuman, bulduğu taşın ağırlığının 24,4 kilo olduğunu söyledi. Şükrü Gözyuman, “Balık tutmayı, doğada gezmeyi çok seviyorum. Hobilerim arasında doğada gezerken ilgimi çeken taşları toplamak da var. İlgimi çeken taşlar olduğu zaman büyük olsun küçük olsun topluyorum. Onlarla ilgilenmeyi seviyorum. Bir gün arkadaşlarla beraber Sakarya’nın Geyve İlçesinde doğa gezisine çıktık. Orada doğada gezdiğimiz yerde bir gölet vardı. Göletin su çıkışını ayarlamak için daha öncesinden önüne yatay olarak bir kanal açmışlar. Ben de gezerken bu taşı gördüm. İlgimi çekti. Taşın yalnızca üst kısmı görülüyordu. Diğer büyük kısmı gözükmüyordu.  Baştan yumruğum kadar küçük bir parça sandım. Taşı alayım dedim ama alamadım. Taş yamaç kısımda, tahmini olarak toprağın 50-60 cm derinliğinde çok daha büyüktü. Taşı toprağın içinden çıkarmak için zorlayınca yamaçtan yuvarlanarak suyun içinde düştü. Taşı kaldırırken emsallerinden, diğer taşlardan çok daha ağır olduğu dikkatimi çekti.” dedi.

MIKNATISLA DENEMELER YAPTI
Rastladığı taşın renk olarak, yüzeysel olarak, şekil olarak ve ağırlığı olarak da değişik bir forma sahibi olduğunu söyleyen Şükrü Gözyuman, “Taşı bulunduğu yerden alarak işyerime getirmeye karar verdim. Taşın bulunduğu yer yola uzun mesafedeydi.  Taşı işyerime getirdikten sonra meteor taşı olabileceğini düşündüm ve Youtube’dan konu ile alakalı videolar izlemeye başladım. İzlediğim videolardaki taşlara benziyordu.” diye konuştu. İzlediği videolarda göktaşlarına mıknatıs tutularak incelendiğini dile getiren Şükrü Gözyuman elindeki mıknatısla işyerine getirdiği taşın üzerine tutarak kendince deneyler yaptığını söyledi.

TÜBİTAK’A BAŞVURDU
Mıknatısın taşın farklı kısımlarında farklı çekim kuvvetlerine sahibi olduğu gösteren Şükrü Gözyuman Gebze’deki MTA yetkililerle telefonla irtibata geçerek uzmanlardan doğada bulduğu taşla alakalı olarak Ankara ve Gebze’de bulunan TÜBİTAK’ta analiz yaptırabileceği bilgisini edindiğini söyledi. Taşı Gebze TÜBİTAK’a analiz için götüren Şükrü Gözyuman, “TÜBİTAK yetkileri taşı kendilerinin kesmediklerini bizim taşı keserek kendilerine teslim etmemiz gerektiğini söylediler. Henüz analizi yapılmış değil. Taşın bir parçasını kırdık. Kırılan parçanın iç yüzeyi diğer doğada topladığım taş formalarından çok daha değişik bir yapıda. Dolayısıyla elimdeki taşın büyük olasılıkla bir göktaşı olduğunu düşünüyorum.” dedi. (t54.Com.Tr)

Yorum Yaz

Başa dön tuşu