fbpx

En eski Geyve Boğazı fotoğrafları #geyve

II. Abdulhamid’in isteği ile fotoğrafçı Constantin Joseph Fettel tarafından 1890 yılında çekilen çok özel Geyve Boğazı fotoğrafları…

Sanata ve bilime büyük önem veren Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli padişahlarından II. Abdulhamid’in Fotoğraf Koleksiyonu’nda Geyve tarihine ışık tutacak çok önemli fotoğraflar ilk kez Geyve.com farkıyla günışığına çıkıyor..

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi arşivinde bulunan; Osmanlı fotoğrafçısı Constantin Joseph Fettel tarafından 1890 yılında Geyve’de çekilen fotoğraflar geçmişe ışık tutuyor.

Geyve Boğazı’nın fotoğraflarını ilk kez göreceksiniz.

II. Abdulhamid’in isteği ile Geyve fotoğraflarını çeken Osmanlı fotoğrafçısı Constantin Joseph Fettel’in İstanbul Pera’da 1888-1892 yılları arasında faaliyet gösteren bir fotoğraf atölyesi bulunmaktaydı.

II. ABDULHAMİD’İN FOTOĞRAF KOLEKSİYONU

Sultan Abdülhamid Han, fotoğrafın icadına büyük önem vermiş ve bu alandaki gelişmelerle yakından ilgilenmişti. Devrini aşan bir şahsiyet olan Abdülhamid, üç kıtaya uzanan Osmanlı İmparatorluğu ve tüm dünya coğrafyaları için belge niteliği taşıyan, dünyanın en büyük fotoğraf arşivine sahipti. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde dış dünyayla siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini, Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu üzerinden yansıtan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu” gün yüzüne çıkıyor.

Sultan II. Abdülhamid, dönemin koşulları nedeniyle Yıldız Sarayı’ndan pek çıkmamasına rağmen dünyayı yakından takip eder, bilimsel ve teknolojik gelişmelere büyük ilgi gösterirdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun en zor zamanlarında tahtta kalan Abdülhamid’in ilgi alanlarından biri ise, fotoğrafa olan merakıydı.

ABDÜLHAMİD’İN EN BÜYÜK İLGİ ALANLARINDAN BİRİ

Her şeyden haberdar olmak isteyen Sultan Abdülhamid, bir kısmını ordu bünyesindeki subaylar arasından yetiştirdiği fotoğrafçıları aracılığıyla, hem Osmanlı İmparatorluğu’nda, hem de dünyanın farklı coğrafyalarında olup bitenleri izlemişti.

“Yıldız Albümleri” ya da “Abdülhamid Albümleri” olarak bilinen ve dünyanın en büyük fotoğraf arşivi olarak kabul edilen 35 bin parçalık albümler, Abdülhamid’in bu ilgisi ve merakının ürünü. Bu değerli koleksiyon, başta İstanbul olmak üzere, tüm Osmanlı coğrafyası ve dünya ülkeleri için bir belge niteliği taşıyor.

‘ASKERİYEDEN FOTOĞRAFÇI YETİŞMESİNİ SAĞLIYOR’

Sultan Abdülhamid, fotoğrafı dünyayı takip etmenin bir aracı olarak da kullanıyor. Prof. Dr. Melek Özyetgin, sultanın fotoğrafları toplamada değişik yöntemler kullandığını söylüyor:

“Amerikan yerli kabilelerinin şeflerini fotoğrafları bile var. Bir kısmını çektirtiyor, bazen heyet gönderiyor fotoğraflatmak için. Askeriyeden fotoğrafçı yetişmesini bile sağlıyor. Sultanın bu ilgisini bilen ünlü fotoğrafçılar da ona albümler yapıp gönderiyorlar. Albümlerin evrensel değeri var. Ayrıca Sultan Abdülhamid fotoğrafları kamu diplomasisinin etkin bir aracı olara kullanmış. Ülkesinin modernleşen yüzünü göstermek, Batı’ya ‘Biz de böyleyiz, sizin gibiyiz’ mesajı vermek adına 51 ciltten oluşan yaklaşık 1819 fotoğrafı var. Bunlardan hediye albümleri hazırlatıyor. Okulları, hastaneleri, mimari yapıları, insan portelerini, manzara fotoğraflarını 1893 yılında İngiltere ve Amerika’ya gönderiyor. Üstelik halkın ilgi ve beğenisine sunması açısından bunları hanedan ailesi yerine doğrudan kütüphanelere gönderiyor.”

ATATÜRK’ÜN EMRİYLE KORUMA ALTINA ALINDI

Koleksiyon Atatürk’ün emriyle 1925’te Yıldız Sarayı’ndan İstanbul Üniversitesi’ne nakledildi. Halen İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde muhafaza edilen “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu”, aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2019’un “Dünya Belleği Mirası Listesi”ne Türkiye’nin 2 adayından biri. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2017 yılında “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Dünyaya Bakmak” projesini başlattı. Proje kapsamında koleksiyon, Fransa ve Almanya’nın ardından 10-12 Nisan 2018 arasında İngiltere’de sergilendi.

geyve.com

Yorum Yaz

Başa dön tuşu