Dr. Kenan Kılıç’tan veda!

Dr Kenan Kılıç'tan veda! 30 yıldır Geyve Devlet Hastanesi'nde dahiliye uzmanı olarak görev yapan Dr. Kenan Kılıç hizmetine son noktayı koydu.

30 yılı Geyve’de olmak üzere 38 yıldır Devlet Hastanelerinde görev yaptığını belirten Dr. Kenan Kılıç, sosyal medyadan sevenlerine veda etti.

İşte Dr.Kenan Kılıç’ın veda mesajı;
“30 yılı Geyve Sakarya’da olmak üzere 38 yılı aşan Devlet Hastanelerindeki hizmetime bugün itibariyle resmi son noktayı koymuş bulunmaktayım. Gerek şahsım gerekse hastalarımın büyük çoğunluğu için zor olacak olan alışma sürecinin genç meslektaşlarımın hizmete başlamaları ile zamanla normal karşılanacağını tahmin ediyor, hem bana hem de Geyve halkına hayırlı olmasını diliyorum. Tüm çalışma arkadaşlarımı ve hastalarımı  seviyor ve onlara bundan sonraki hayatlarında mutluluklar diliyorum. Hakkım varsa helal olsun.”

* * * * * * * *

Sitemiz yazarı Betül Şenyılmaz’ın 2011 yılında Dr. Kenan Kılıç ile yaptığı  röportaj

Geyve Devlet Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Kenan Kılıç ile hoş bir sohbet yaptı.

Betül Şenyılmaz: Hocam bize kendinizi tanıtır mısınız?

Kenan Kılıç: 1959 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra Ankara Tıp Fakültesi’ni bitirdim. İç hastalıkları uzmanlığımı Ankara Hastanesinde aldım. Askerlik görevimin ardından mecburi hizmet kurasında çektiğim Geyve Devlet Hastanesinde 21 yıldır görev yapmaktayım.

Betül Şenyılmaz: Hocam ilçemiz hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Kenan Kılıç: Geyve doğası ve tarihi özellikleriyle güzel bir ilçe ancak; büyük şehirden buraya gelenler için sosyal yönden tatmin etmeyebilir.

Betül Şenyılmaz: Tıp Fakültesini kazandığınızı öğrendiğiniz gün neler hissettiniz?

Kenan Kılıç: Sınav sonuçlarının posta yoluyla elime ulaştığı gün zarfı açınca, hem sevindim hem de ağır bir sorumluluğun beni beklediğini aynı anda hissettim.

Betül Şenyılmaz: Hocam sizce başarınızda etkisi olan 3 önemli şey nedir?

Kenan Kılıç: -Düzenli çalışma,
—Disiplin,
—Nihai hedef için gerektiğinde bir takım şeylerden fedakârlık…

Betül Şenyılmaz: Okuduğunuz tıp fakültesinin başarınızda katkısı nedir?

Kenan Kılıç: Fakültemiz, ülkemizdeki en köklü fakültelerden biridir. O zamanlar şimdiki gibi her fakültede yeterli sayıda öğretim üyesi olmaması bakımından kendimi çok şanslı buluyorum.

Betül Şenyılmaz: Hocam gördüğümüz kadarıyla acının, üzüntünün, sevincin birçok duygunun bir arada olduğu bir mesleğiniz var. Bize, mesleğinizin bizim göremediğimiz yönlerinden bahseder misiniz?

Kenan Kılıç: Tıp mesleği; asırlardır süre gelen insanları sağlığına kavuşturmak, bazen hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmak, bazen de günün koşulları içinde çaresiz kabul edilen hastaların acı ve ızdıraplarını azaltmayı amaçlayan, toplumca kutsal sayılan bir meslektir.

Betül Şenyılmaz: Mesleğinizle ilgili unutamadığınız ilginç bir hatıranızı bizimle paylaşır mısınız?

Kenan Kılıç: Asistan olduğum günlerde kronik akciğer yetmezliği şikâyetleri olan yaşlı bir hastayı yakınlarının isteği üzerine taburcu etmiştik. Hasta sigortalı olduğu için yakını, hastane içindeki eczaneye ilaç almaya gitmişti. Bu sırada hasta yeniden fenalaştı ve kalp krizi geçirdi. Tüm çabalara rağmen hastayı kurtaramadık. Hastanın vefat ettiğinden haberi olmayan yakını, ilaçları almış ve önüme koymuştu. Hocam şu ilaçları tarif eder misiniz? dedi. Yakını ölen kişiye baş sağlığı dilemek bayağı zor gelmişti.

Betül Şenyılmaz: Hocam, ülkemizde milyonlarca öğrenci var. Onlara doktorluk mesleğini tavsiye eder misiniz?

Kenan Kılıç: Mesleğimiz; insanlığın olduğu sürece ihtiyaç duyulan bir meslek olduğu için, gençlere doktor olmalarını tavsiye ederim.

Betül Şenyılmaz: Hocam “ Hasta “ kelimesi size neler ifade ediyor?

Kenan Kılıç: Hasta, içimizden birisi yardıma ihtiyacı olan bir insan.

Betül Şenyılmaz: Peki hocam Kenan Kılıç, doktor olmasaydı ne olmak isterdi?

Kenan Kılıç: Yeteneğim olsaydı sanatçı olmak isterdim.

Betül Şenyılmaz: Hocam sohbetimizi biraz daha renklendirmek istiyorum. Kenan Kılıç, yalnız kaldığında geçirdiği iyi – kötü günler hakkında neler düşünüyor?

Kenan Kılıç: Yalnız kaldığımda yaşadıklarımı doğal ve yaşanması gereken şeyler olduğunu kabul ediyorum. Başka bir yaşantıyla kıyaslama ihtiyacı duymuyorum. Yaşantımı ve bulunduğum ortamı kabullenmiş durumdayım. Zaten insanlar, değiştirmek istedikleri şeyleri değiştirmek için çabalar ve değiştirir.

Betül Şenyılmaz: Bizim aracılığımızla insanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kenan Kılıç: İnsanların, hastaneye gelirken ön yargılı olmamalarını, eğer tedavi ve muayene esnasında gecikmeler oluyorsa bunu, gelişmiş ülkelerin standartlarında olmayan çalışma koşullarından kaynaklandığını, sağlık çalışanlarının iyi niyetlerinden şüphe etmemelerini diliyorum.

Betül Şenyılmaz: Bu arada benim sorularım dışında söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Kenan Kılıç: Bana kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ederim. Tüm halkımıza sağlık, mutluluk, huzur ve başarılar diliyorum.

Betül Şenyılmaz: Hocam, bunca yorgunluğunuza rağmen, mesainizin bitişinde, bana zaman ayırıp benimle bu tatlı sohbeti yaptığınız için size çok teşekkür ederim.

2020/11/1605562384_kenan_kilic_veda161120_01.jpg

Bir Yorum

  1. Kenan kardeşim hafif sert mizacına rağmen her yerde söylediğim gibi yerinde ve doğru teşhisleri,uyguladığı tedavileri ile mesleğini bilhakkın yapmıştır. Geyvelilerin Kenan hocaya bence bir teşekkür borcu vardır. Depremden öncesinden beri Geyvede kısıtlı imkanlara rağmen hizmet vermiştir. Muayenehanelerin serbest olduğu zamanlarda dahi bu hakkını kamuda kullanma yönünde karar vermiştir. Hafif sertçe olan mizacının sebebini biraz da Geyveliler öz eleştiri yaparak kendilerini sorgulamalı. Kendisiyle deprem sonu Geyve hastanesinde birlikte çalıştığım süre içinde meslektaşları arasında da sevilen birisi olarak tanıdım. Doktorun emeklisi olmaz,bundan sonraki çalışma hayatında başarılar dilerim.

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: