Doğançay ve Boğazköy arasında tehlike saçan yolu incelediler

Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve Ulaşım Daire Başkanı Ömer Turan, Doğançay Muhtarı Murat Çınar ve Boğazköy Muhtarı Ayhan Ömer Odabaş’ı ziyaret etti. Ziyarette Doğançay ile Boğazköy arasındaki tehlike saçan yol incelendi.

Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve Ulaşım Daire Başkanı Ömer Turan 31 Aralık Perşembe günü Doğançay Muhtarı Murat Çınar ve Boğazköy Muhtarı Ayhan Ömer’i ziyaret etti. İki mahalle arasındaki tehlike saçan yol üzerine incelemeler yapılarak görüşlerin paylaşıldığı ziyarette dağlardan düşen taşların tehlike yarattığı ve bir an evvel tedbir alınması gerekli olduğu konuşuldu. Tehlike arz eden 4 ile 5 farklı noktaya çelik tel çekilerek tedbir alınması gerekli olduğuni dile getiren Başkan Erdem Boğazköy’deki yol sorunun ise Karaçam Mahallesinde Sakarya Nehri üzerinden köprü yapılarak çözülebileceğini ifade etti. Ayrıca Erdem ziyaret için Ulaşım Daire Başkanı Ömer Turan’a teşekkür etti.

NE OLMUŞTU!

Sakarya’nın Arifiye ilçesiyle Geyve ilçesini birbirine bağlayan ve 5 mahalleyi ilgilendiren yola düşen kayalar tehlike saçıyor. Her an bölgede can kaybının yaşanabileceğini aktaran mahalle muhtarı konuyu valilik Sakarya Büyükşehir Belediyesine bildirdiğini ve belediye yetkililerince herhangi bir çalışmanın başlatılmadığını belirterek, “Biz bu problemimizi daha nasıl anlatalım, birimizin ölmesi mi gerekmektedir” dedi.

Sakarya’nın Geyve ilçesi ile Arifiye ilçesini birbirine bağlayan ve eski İpekyolu yolu olan Doğançay, Boğazköy, Kışlaçay, Çınardibi, Kemaliye mahallerini birbirine bağlayan yola düşen taş parçaları tehlike saçmaya devam ediyor. Günde çok sayıda kişinin kullanmış olduğu yola düşen kayalar mal kaybına sebep oluyor. Özellikle düşen kayaların Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattına zarar vermiş olduğu öğrenilirken heyelan bölgesi olan yolda çalışma başlatacaklarını dile getiren Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bölgede çalışma başlatmaması tepkiye sebep oldu.

Uzun senelerden beri bu mağduriyeti başından geçenleri belirten Boğazköy Mahallesi Muhtarı Ayhan Ömer Odabaş, durumu pek çok kez Sakarya Büyükşehir Belediyesini bildirdiğini fakat herhangi bir dönüş alamadığını dile getirdi. Sakarya Valiliği aracılığı ile Büyükşehir Belediyesine ulaştığını belirten Odabaş, çalışma başlatılacaklarını söylemelerine rağmen herhangi bir işlemin yapılmadığını vurguladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİR TÜRLÜ YARDIMCI OLAMADI

Uzun senelerdir bu sorunu başından geçenleri ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi idaresindeki yol için belediyenin bir türlü kendilerine yardımcı olamadığını aktaran Muhtar Ayhan Ömer Odabaş, “2001 senesinden beri köyde yaşıyorum ama 2001 senesinden önce de bizden önceki muhtarlarımızın uğraştığı gibi bu yöntemle 2014’ten beri ben muhtar olduktan sonra da uğraşıyorum. Büyükşehir Belediyesi bu konu ile alakalı bizlere bir türlü yardımcı olamadı. Biz parasal ve tarla yönünden de yardımcı olacağımızı söyledik, maalesef bir çözüm olmadı ve o zamandan bu zamana kadar hiçbir çalışma olmadı. Geliyorlar, bakıyorlar ve bir çözüm bulunmuyor. Bizim hedefimiz burada bulunan vatandaşımızın bir zarar görmemesi. Burada 34 yerde sürekli taş dökülüyor ve sıkıntı çekiyoruz. Buraya biran önce çözüm bulunmasını rica ediyoruz” dedi.

“1 YILDAN BERİ BELEDİYEDEN RANDEVU ALAMIYORUZ”

Sorunlarını bire bir anlatabilmek için yaklaşık 1 senedir randevu oluşturmak istediklerini ancak randevuya cevap alamadıklarını belirten Muhtar Odabaş, “Belediyemizden 1 seneden beri randevu talep ediyoruz Büyükşehir’den, randevumuza cevap verilmiyor. Bende Valimizin yanına gidince bu sorunu anlatmak için kendine bir dilekçe ilettim. Büyükşehir Belediyesinden bir cevap geldi bana, köyün yollarını gezdiklerini ve köy yollarında bir tabela eksikliği yok diye yazılıyor. Güzergah için bir çalışma yapılıyor diyor. Ama bu tabelaların tamam olması taş dökülmesini engellemiyor ki. Her gün işe giden arkadaşlarımız var. Bu yoldan sürekli bir biçimde taş topluyor uz biz” ifadelerini kullandı.

ÖNLEM ALINMASI İÇİN BİR CAN KAYBI MI OLMASI GEREKİYOR?

Büyükşehir’e yazdığı dilekçeye gelen cevap hakkında bilgiler veren Muhtar Odabaş, “Biz bu problemimizi daha nasıl anlatalım, birimizin ölmesi mi gerekmektedir? Bir can mal kaybı ya da mal kaybımı olması lazım. Taşların dökülmesine tabela engel değil bu tabelaların yerine yani taşların döküldüğü yerlere çelik tel çekilseydi çok daha iyi olurdu. Güzergah için çalışma yapıyoruz diyorlar, gelsin bir zahmet yetkililerimiz ve burada bulunan güzergahta nerde bir çalışma yapacağız. Buraya önlem alınması için bir can kaybı olması mı gerekmektedir. Bizim ricamız bir can kaybı ya da mal kaybı olmadan buna çözüm bulunması. Burada çok büyük bir heyelan olsa taşların dökülmesi durumunda Yüksek Hızlı Tren yolunu da kapatacağını biz tekrar tekrar söyledik” biçiminde konuştu.

geyvemedya

Başa dön tuşu