Bazı işletmelerin kısıtlamaları kaldırıldı

Geyve İlçe Hıfzısıhha Kurulu bazı işletmelerin kısıtlamalarını kaldırdı. Geyve İlçe Hıfısıhha Kurulu, lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaları kaldırdı.

Geyve Kaymakamı Mustafa Kutlu başkanlığında 27/07/2020 tarihinde toplanan Geyve İlçe Hıfzısıhha Kurulu şu kararları aldı.

GEYVE İLÇE HIFZISSIHHA KURUL KARARI

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 27/07/2020 tarihinde Kaymakam Mustafa KUTLU başkanlığında toplanarak; Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (kovid19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ve İlgili Bakanlıkların görüşleri, İçişleri Bakanlığının 21.07.2020 tarih E.11876 sayılı yazıları ve İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

  1. Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 21.07.2020 tarihinden itibaren lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırılmış olup, belirtilen işletmeler genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabileceklerdir. 2. COVID-19’un ana bulaşma yolunun, virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar olması nedeni ile ustura veya tıraş makinası kullanılarak sakal tıraşına izin verilmiştir. Tıraş yapılırken 1 metre mesafe korunamayacağından maskeye ek olarak yüz/göz koruyucu kullanılacaktır.  3. Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetinin sunumu serbest bırakılmıştır. 4. Market ve Süpermarketlerde Alınması Gereken Önlemlerden   “Çalışan ve müşteri dahil en az 8 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmalıdır” kararı “Çalışan ve müşteri dahil en az 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmalıdır” şeklinde değiştirilmiştir. 5.  Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yukarıda bahsi geçen düzenlemeler ile önümüzdeki süreçte yapılacak güncellemeler düzenli olarak takip edilecek ve yapılan denetimler sırasında söz konusu rehberin güncel hali göz önünde bulundurulacaktır.  Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır;

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir. 

Yorum Yaz

Başa dön tuşu