fbpx

Atatürk’ün Geyve’de çekilmiş fotoğrafları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Geyve ve Adapazarı’na toplam 4 ziyaret yaptığı bilinmektedir. Bunların en uzun ve en bilgili yolculuğu 1922’deki ziyarettir. İşte o yılların 10 fotoğraf karesi.

1 – Taraklı halkıyla dua ediyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, 13 Haziran 1922’de Büyük Saldırıdan önce Geyve Karaçam bölgesindeki Kocaeli Grup Komutanlığını teftiş etmek üzere yola çıkan Taraklı’yı ziyaret etti.

Mustafa Kemal Paşa Taraklı’dan ayrıldıktan sonra aldığı telgrafta, duygularını “Kendi küçük kalbi büyük Taraklı” sözleriyle ifade ettiği yazılıyor.

2 – Geceyi Karaçam’da geçirdi.

Mustafa Kemal Paşa 13 Haziran günü gece karanlığında Geyve’ye varır. Gazi Mustafa Kemal Paşa geceyi Geyve Belediye Başkanı Rasim Bey (Turhan)’in evinde geçirir. Geyvelilerle ” Kuva-yı Milliye ” konusunda görüşmeler yapar.

3 – Geyve’de gazetecilerin isteğini kırmayıp gülerek poz verdi.

Atatürk, Yunan işgal kuvvetlerine yapılacak harekata hazırlık için Karaçam’da Kocaeli Grup Kumandanlığı Kuvvetleri ile görüşmeler yaptı. İstanbullu gazeteciler de Mustafa Kemal Paşa’nın açıklamarını not alıyordu. Genç bir gazetecinin güler misiniz isteğini kırmadı ve ortaya bu fotoğraf çıktı.

4 – Büyük Taarruz öncesi Karaçam’daki kuvvetleri denetimde.

Mustafa Kemal Paşa Büyük Taarruz öncesi Geyve Boğazı Karaçam’da Kocaeli Grup Kumandanlığı kuvvetlerini denetimde.

5 – Geyve’de gazetecilerle hatıra fotoğrafı.

6 – Mustafa Kemal Paşa annesiyle buluşmak için Adapazarı’na geldi.

Mustafa Kemal Paşa 14 Haziran’da Doğançay’dan trenle Adapazarı’na ulaşır. Burada coşkuyla karşılanır. Zübeyde Hanım tebdili kıyafet ile İstanbul’dan Adapazarı’na getirilmiştir. Mustafa Kemal Paşa 15 Mayıs 1919 tarihinden bu yana görüşemediği annesiyle Adapazarı’nda buluşur. Gar binası karşısındaki evde şimdi ki Sakarya Müzesinde geceyi geçirirler.

7 – Fransız Yazar Claude Ferrare ile Adapazarı İstasyonunda.

Mustafa Kemal Paşa İzmit’ten kalkan trenle Adapazarı’na gelir. Yanında Claude Ferrare, Hamid Bey, Macid Bey, Ercüment Ekrem Bey, Ahmet Emin Bey ve Velid Bey bulunmaktadır.

İstasyonda çekilen fotoğraf karesi Adapazarı üzerine araştırmaları ile tanınan tarihçi Resul Narin tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

8 – Sabiha Hanım kız okulunda öğrencilerle birlikte.

Mustafa Kemal Paşa Adapazarı’na yaptığı ziyarette Sabiha Hanım, kız okulunu ziyaret etti ve yemek pişirme kursunun onuruna düzenlenen çay ziyafetine katıldı.

9 – Aynı gün çekilmiş başka bir fotoğraf

Mustafa Kemal Paşa ve Başyaveri Cevat Abbas Güler Adapazarı Sabiha Hanım kızların örnek okulunda…

10 – Çark Caddesi’ndeki 46. Piyade Alayı Komutanlığına ziyaret.

18 Temmuz 1934 Atatürk Bolu üzerinden Adapazarı’na geldi, Toplum Merkezi’ndeki öğretmenler, subaylar ve halkla bir araya geldi, ardından Çark Caddesi’ndeki 46. Piyade Alayı Komutanlığını ziyaret etti.

NOT: Fotoğraflar GeyveGündem tarafından restore edilmiştir. (netleştirilmiştir).

Kaynak: Medyabar.com (Araştırma Haberleri)

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı