fbpx

Alifuatpaşa’yı Bekleyen Tehlike

Son günlerde, Doğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi, bilhassa Giresunda meydana gelen büyük sel felaketleri ,milletçe hepimize büyük acılar yaşattı. Allah bir daha böyle felaketlerden ülkemizi korusun.İnşallah ,en kısa zamanda gereken önlemlerin alınarak yaraların sarılmasını devletimizden bekliyoruz.Devlet büyüklerimizin gayretlerini görmek bizleri oldukça sevindirmektedir. Bir zamanlar Geyve ilçesi ve Safi Bey köyü de böyle sel felaketleri ile büyük yaralar almıştı.

Alifuatpaşanın ortasından geçen ,yazın suyu kesilen KINCI deresi vardır. Bu derenin üzerinden demiryolu geçmektedir. Hatlar ,hızlı demiryolu sebebiyle yenilenmiş ve yeni bir ilave köprü yapılmıştır. Bu köprü oldukça sağlam, fakat, iki küçük gözcükten ibarettir. Oysa deremizin yatağı oldukça geniştir. Daha önce oluşan sellerde suların, daha yüksek olan köprünün üzerinden geçtiğine hepimiz tanık olmuştuk. Esas tehlikeli olan, dere yatağını daraltarak yapılan köprünün, coşkun bir sel geldiğinde kolayca kapanarak bir set oluşturması ve selin yönünü yerleşim merkezine çevirmesi kaçınılmazdır. Zira köprü, sağlam fakat yetersiz olduğu için, gelecek sel köprüyü yikamayacak ve önünü açamayacağı için büyük tehlike oluşturacaktır.

Resimler incelendiğinde, demiryolu Alifuatpaşa’nın ortasından geçtiğinden vatandaşlarımız karşıya geçmek için basit bir merdiven koyarak çözüm sağlamışlar. Bu çok yetersiz ve tehlikelidir. Yaşlı, rahatsız ve yükü olanların kullanması mümkün değildir. Oysa yanına açılacak bir menfezle problemin çözülmesi ve sel tehlikesinin bir nebze önüne geçilmesi mümkündür.

TEHLİKE göz göre göre geliyorum diyor. Bizden söylemesi. Bu ara, böyle projelerin daha ehil, ve geleceği görenlere yaptırılması temennimizdir. Aksaklıklarda, yöremizin yapılanmasında, duyarsız kalan yetkililerimize daha dikkatli olmalarını hatırlatmak istiyoruz.

Allah milletimizi her türlü kötülükten ve felakketten korusun inşallah Saygılarımla…

İsmet Ziya

Yorum Yaz

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu