fbpx

2. BAYEZİD KÖPRÜSÜ

09 Mart 2016 tarihinde yayınladığımız yazımızı ehemmiyetine binaen tekrar yayınlıyoruz.

Tarihte devir açan FATİH in oğlu 2. BAYEZİD zamanında Geyve’ye bağlı Alifuatpaşa Mahallesi’nde yapılmış olan köprü, Dört Coğrafi Bölgemizi geçerek gelen Sakarya Nehri üzerinde yapılmıştır.

 

 

 

Sakarya Nehri üzerinde Geyve, Taraklı, Göynük, Nallıhan, Beypazarı, Ayaş, Ankara ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan, ata yadigarı bir taş köprü…
Üzerindeki kitabeye göre,Tarihte devir açan Fatih in oğlu 2. Bayezid tarafından Hicri 901 Miladi 1495-96 yıllarında yaptırılmıştır. Ön yüzünde ki kitabeden Mimarının Abdullah oğlu Murad olduğu yazmaktadır.Bizans döneminde köprünün 100 metre kadar aşağısında Kuzey kısmında(Jüstinyen(eşi)’nin tarafından yaptırılmış köprünün ayağı görülmektedir)olan köprü yıkılmış, yerine 2. Bayezid Köprüsü yapılmıştır.
Meşhur Seyyah Evliya Çelebi; 4. Murad döemi’nde gelen büyük selde Geyve’nin bbüyük bişr bölüğmü ile köprünün ayağının yıkıldığını ifade eder. Arab Seyyah İbni Batuta seyahatnamesinde köprünün varlığından hiç bahsetmez. Ancak Sultan 2.Mahmud zamanında İran’a elçi giden Yasincizade Abdülvehhab efendi Seyahatnamesi’nde köprünün bir kemerinin yıkıldığından bahsetmesi,o zamanlarda üzerinde Baraj ve Regülatör bulunmadığından dolayı Nehrin debisinin çok oluşundan yıkıldığı anlaşılmaktadır. E.Charton 1864 de yayınladığı Seyahatnamesi’nde köprünün iki kemerinin yıkılmış olduğunu ve bu kısımların ahşaptan yapıldığını yazar.2. Abdülhamit zamanında Nafia Nezareti (Bayındırlık Bakanlığı) köprünün tamirini proğramına almışsa da gerekli onarım yapılamamıştır.

2. Bayezid Köprüsünün orijinal uzunluğu 196.50 metre olup,genişliği ise 5.50 metredir. Büyüklü küçüklü 15 kemerlidir. Yapıldığı dönemlerde 5 kemerin altından su geçmekte, diğerlerinden ise taşkınlarda su geçmekte idi. Beyaz renkte kesme taşlardan temiz işçilikle yapılmıştır. Köprü ayaklarının Güney tarafında selyaranlar var.

Köprünün Geyve tarafında kalan yerinde MİHRAB, Mihrab’ın üstünde Kitabe ve ön yüzünde Girift istifle yazılmış bir yazı(Likail Mahbub, Şifail Kulub(Kalplerin şifası, sevgiliye kavuşmaktır.) mevcuttur.

İstiklal Savaşında 17 Mayıs 1920 tarihinde köprü, Alifuat Cebesoy-Paşa- tarafından az bir kuvvetle savunulmuş, düşmanın geçmesi engellenmiştir. Daha sonra Paşanın adı Mahalleye verilmiştir.

Köprü 2005 yılında hasarlı deyip 700 Milyar(700Bin) T.L. masraf edilerek yarısı onarılmış, kalan yarısı da komple sökülüp yapılmıştır. Daha önceki tadilatta üzerinden ağır tonajlı vasıtalar geçtiği için taban taşları yerinden oynamağa başlamıştı.

Halbuki ecdad o dönemde yapılan işçilikte iki taşın birleşim yerini oyup kancalı demir koyup boşlukları kurşunla doldurmakta idiler.

4. Murad döneminde gelen selde  yıkılan orta kısımlar,daha sonra ahşap olarak 1949 tarihine kadar durmuş, bu tarihten sonra,ahşap olan kısımlar Demir olarak değiştirilmiş olup orijinalliği bozulmuştur.

Köprü üzerinden geçecek ağır tonajlı vasıtaları, çevre yolu üzerinde bulunan, 2. Bayezid Köprüsünün 250-300 metre Kuzeyinde Cevat AYHAN’ın Bayındırlık ve İskan bakanı olduğu dönemde yaptırdığı köprü üzerinden Trafiğin sağlanması,Köprünün yükünü azaltıp ömrünü uzatacaktır.

AFPaşa (1)

Alifuatpaşa Beldesi-Geyve (5)

DSC_0107

IMG_6420

img110 copy (2)

Kopyası II.Bayezid Köprüsü-1935

Sakaria Nehri

Sakarya Nehri

Mustafa Hamdullah ERGİN

hamdullahergin@gmail.com

GEYVE GÜNDEM

 

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı