Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/geyvegundem/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/framework.php on line 260
Ulaşım ve Turizm - Geyve Gündem

Ulaşım ve Turizm

İlçe Sakarya ile Bilecik illerini birbirine bağlayan D-650 Karayolu’nun yakınında olup, İstanbul’dan Ankara’ya gitmek isteyenler için D-100 ve TEM Otoyolları’na alternatif olacak Taraklı-Göynük bağlantılı Sakarya-Ankara yolu üzerindedir. İlçede Alifuatpaşa köprüsü, Elvanbey İmareti gibi tarihi eserlerin yanında çok sayıda eski yerleşim yeri bulunmaktadır. Geyve-Taraklı yolundaki dinlenme ve alabalık tesisleriyle yol üzerindeki başta kiraz bahçeleri olmak üzere meyve yetiştiriciliği yapılan alanlar görülmeye değerdir.

Aşağı Bağlarbaşı köyünde Geç Bizans döneminden kalan kale ((Türklerin Bizansaa olan akınlarını bertaraf etmek için yapılan Geyve Boğazı kaleler zincirinden bir tanesi )) ve Akıncı köyü sapağından Adapazarı istikametine yaklaşık 4 km mesafede ana yolun kenarında Çoban Kalesi görülebilecek tarihi yerler arasındadır. Ayrıca Mekşe Boğazı’nda bulunan Kıncılar Kilisesi harabeleri ve tam karşısında güney batıda bulunan Kurtbelenk Kilisesi harabesi de gezilebilinir.

İlçeye bağlı Alifuatpaşa beldesinde bulunan Kuvay-i Milliye Müzesi, Geyve İkinci Beyazıt Köprüsü gibi tarihi ve turistik özellikler arzeden yapılara ek olarak, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından olan ve Geyve Savunması’nın komutanlarından Ali Fuat Cebesoy’un mezarı da ilçede ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

GEYVE’DE GEZİLECEK YERLER:

Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi: Geyve ilçesine bağlı Ali Fuat Paşa Kasabasında bulunan Ali Fuat Paşa Parkının yanında yer almaktadır. Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesinin yer aldığı bina 1956 yılında inşa edilmiş ve uzun yıllar belediye binası olarak kullanılmıştır. 1989 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. İki katlı olan bu müzenin birinci katında Cumhuriyet Döneminin önemli kişilerini ve olaylarını simgeleyen belgeler ve kitaplar sergilenmektedir. Müzenin ikinci katında ise Garp Cephesi Komutanı Ali Fuat Paşa’dan kalma fotoğraflar ve kişisel eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesinde her yıl 10 Ocak’ta anma töreni düzenlenmektedir.

Ali Fuat Paşa Köprüsü: Geyve ilçe merkezi ve Ali Fuat Paşa Kasabası arasında yer alan Ali Fuat Paşa Köprüsü Sakarya Nehri üzerinde bulunmaktadır. Buraya ilk köprü Bizans İmparatoru Justinyen’in karısı tarafından inşa edilmiştir. Bizans Döneminde inşa edilen köprünün yıkılması üzerine Osmanlı Padişahı II. Beyazıt tarafından 1495 yılında Sakarya Nehri üzerine 198 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde bir köprü inşa edilmiştir. Ali Fuat Paşa Köprüsü 3 kemerli ve 4 ayağı Sakarya Nehri içinde bulunan 6 ayaklı olarak inşa edilmiştir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Ali Fuat Paşa Köprüsü görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

SONY DSC

Elvan Bey İmareti: Geyve ilçe merkezinde yer almaktadır. 1450 yılında imarethane olarak inşa edilen Elvan Bey İmareti günümüzde halk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Kesme taş ve tuğladan, üç kubbeli olarak yapılan Elvan Bey İmareti 1969 yılında restorasyon görmüştür. İmaretin bahçesinde Elvan Bey’e ait bir mezar yer almaktadır. Elvan Bey İmaretini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Sakarya’daki 568 yıllık Geyve Elvan Bey İmareti restore ediliyor. ( Mehmet Karakaş – Anadolu Ajansı )

Doğançay Şelalesi:

Sakarya ili, Geyve ilçe sınırında bulunan Doğançay Şelalesi, 13 Mayıs 2013 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir. 4 hektar büyüklüğünde bulunan bu şelaleye sevdiklerinizle gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz. Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte bulunan bu harika şelaleyi mutlaka görmelisiniz.

Karagöl Yaylası:

Sakarya ili, Taraklı Geyve ilçe sınırında bulunan Karagöl Yaylası, Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte olup 567 hektar genişliğinde bulunan harika bir yerdir.Buraya Karagöl denmesinin sebebi; İlkbahar aylarında yağan yağmurun yayladaki çukurların doldurmasıyla uzaktan bu çukurların göl gibi görünmesidir.

Şehir hayatından sıkılıp huzur bulmak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yerdir. Buraya gittiğinizde daha önce neden gelmedim diye hayıflanacaksınız.

Burada her mevsim farklı bir renge bürünmektedir. Buraya gelip hayatınıza tatlı bir anı bırakabilirsiniz.

Karagöl Yaylası Nerede?
Karagöl Yaylası, Sakarya’nın Taraklı ilçesine bağlı Kemaller Mahallesinde bulunur. Taraklı ilçesinin 21 km kuzeydoğusunda, Sakarya il merkezine ise yaklaşık 80 km güneydoğusunda bulunur.

Karagöl Yaylası Nasıl Gidilir?
Tem otoyolu üzerinde gelirken Adapazarı ilçesi çıkışından Eskişehir güzergahına girin bu güzergahı takip ettiğinizde ilk olarak Geyve ilçesine sonra Taraklı ilçesine ulaşacaksınız.

Taraklı ilçesini geçtikten sonra yaklaşık 3 km sonra sola döneceksiniz. Burada yol ayrımında Mahdumlar ve Karagöl Yaylası tabelalarını takip ederek asfalt yoldan çıkmadan direk yaylaya ulaşmış olacaksınız.

Karagöl Yaylası Konaklama İmkanları
Burada konaklamak için özel bir tesis alanı bulunmamaktadır. Fakat burada kamp alanları bulunur. Kamp alanlarında çadır kurup konaklayabilirsiniz. Burada kamp kurmanız için 10 TL ücret vermeniz gerekir.

Karagöl Yaylası Ne Yapılır?
Karagöl Yaylası, her mevsimde farklı bir renge büründüğünü söylemiştik burada her mevsim farklı bir etkinlik yapabilirsiniz. Örneğin yaz aylarında her cuma günü pazar kurulup şenlikler yapılmaktadır.

İlkbahar’da çadır kurup doğayla iç içe tatil yapabilirsiniz. Sonbahar’da ise yürüyüş parkurlarını tercih ederek temiz hava ve harika manzaranın tadını alabilirsiniz.

Kırca Yaylası: Geyve ilçesine bağlı Ali Fuat Paşa Kasabasının yakınında yer almaktadır. Doğal güzelliğe sahip bu yaylada her yıl temmuz ayı başlarında şenlikler düzenlenmektedir. Bu şenliklerde kazanlar ile yapılan pilav, tavuk,  gözleme ve ayran dağıtılmaktadır. Kırca Yaylasında yer alan sarkıt, dikit ve renkli kayalara sahip olan doğal bir güzellik oluşturan Kırca Mağaralarını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Acısu İçmesi: Geyve ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Ahibaba köyünde bulunmaktadır. 26 derece

Başa dön tuşu