Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/geyvegundem/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/framework.php on line 260
Genel Bilgiler - Geyve Gündem

Genel Bilgiler

Geyve, Sakarya iline bağlı ilçedir.

Marmara Bölgesi’nin doğusunda, Sakarya ilinin güneyinde yer alır. Doğusunda Karapürçek ve Taraklı, batısında Pamukova, kuzeyinde Sapanca ve Merkez ilçe Adapazarı, güneyinde ise Bilecik iline bağlı Osmaneli ve Gölpazarı ilçeleri vardır.

Geyve, 1830 yılından beri ilçe konumundadır. 1954 yılına kadar Kocaeli iline bağlıyken bu tarihten itibaren, Sakarya iline bağlanmıştır. Yüzölçümü 62.852 hektardır. Bu yapısıyla Geyve, Sakarya’nın yüzölçümü bakımından en büyük, nüfus bakımından 3. büyük ilçesidir. Kendisini Karasu ve Sapanca ilçeleri izler. (Geyve’den nüfusça büyük ilçeler, yüzölçümü bakımından 2. sıradaki Akyazı ve yüzölçümü bakımından 3. sıradaki Hendek’tir ) İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 124 metre olup, en yüksek yeri 1040 m. yükseliğindeki Çine taşı tepesidir.

İlçenin nüfusunun tamamına yakınını Manav Türkleri oluşturur. Manav Türkleri’nin soyunun Türkmenler’e dayandığı sanılmaktadır. Köylerde farklı etnik kökenlerden insanların da yaşadığı görülür.

İlçenin en önemli akarsuyu Sakarya Nehri ve Karaçay deresidir. Sakarya Nehri ilçe merkezinin hemen kenarından geçerken, Karaçay Deresi ise ilçenin ortasından akarak Sakarya Nehri’ne dökülür. Sakarya Nehri ovadaki tarımın can damarıdır. Arazinin Sakarya Nehri boyundaki %20’lik kısmı ova, kalan %80’i ise dağlık ve ormanlıktır. Ova kısmı sulu tarım için çok uygundur.

İDARİ YAPI VE NÜFUS DURUMU

2008 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Veri Tabanına göre;

İlçe Merkez nüfusu:27.750

Merkez ve Köyler Toplam Nüfusu: 48.500

Köy-mahalle Sayısı:74

Toplam Nüfus:48.175

EĞİTİM DURUMU

İlçede Geyve Alifuat başgil Anadolu Lisesi, Geyve Anadolu Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, METEM olmak üzere 5 lise, 22 tane ilköğretim Okulu, 2 tane Bağımsız Anaokulu Bulunmaktadır. İlçemiz Anasınıflarında 1000 öğrenci, ilköğretimlerde 6012 öğrenci, ortaöğretimde 1929 öğrencimiz eğitim görmektedir. İlçemizde 0-45 yaş gruplarında okur yazar oranı %100 iken 45 yaş ve üzeri %95 tir.

GENEL İDARE

KAYMAKAMLIK

Geyve’nin ilçe olmasıyla birlikte, hizmete başlayan Geyve Kaymakamlığı, şehir merkezinde bulunan Hükümet Konağında görevini sürdürmektedir.

Mahalli İdareler:

BELEDİYE

1839 tarihinde ilçe olan Geyve’de 1939 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. İl merkezine uzaklığı 35 km olup, yüzölçümü 780 km olan Geyve’nin denizden yüksekliği 80 m’dir. İlçeye bağlı 74 köy -mahalle bulunmaktadır.

ALİFUATPAŞA MAHALLESİ

Alifuatpaşa kasabası Sakarya nehrinin iki yakasına kurulmuş şirin bir yerdir. Köy konumunda iken adı Köprü, İstasyon idi. Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvay-i MilliyecilerAlifuatpaşa komutasında boğazdan düşmana geçit vermemişlerdir.Bu yöreyi çok seven Alifuatpaşa kabrinin burada olmasını arzu etmiştir.

Alifuat Cebesoy’un vasiyetini eski belediye başkanı İlhan Tan şöyle anlattı:

“1965-1966 yıllarıydı. Paşa’nın kasabaya geleceğeni duyduk. Kendisini çiçeklerle karşıladık. ‘Bu yörede cephe komutanlığı yaptığını ve mezarının burada olmasını’ söyledi.10 Ocak 1968 kar yağışlı bir kış günüydü. Alifuat Cebesoy vefat etmiş, cenazesi kasabamıza getirildi. Törene gönderilen Cumhurbaşkanlığı çelengini iki arkadaş en önde beraber taşıdık. Vasiyeti üzerine bugünkü mezarının olduğu yere defnedildi. Ruhu şad olsun. Belediye başkanlığı yaptığım (1984-1994) yıllarda Paşa’mızın anısına Cebesoy Kuvay-i Milliye Müzesi’ni kurdum. Yeğenleri Prof. Dr. İsmail Cebesoy ve Ayşe Hanım Paşa’ya ait eşyalarını müzeye hediye etti. Benim bu çalışmalarım akrabaları, tarihçi yazar Cemal Kutay ve dönemin İçişleri Bakanı Faruk Sükan tarafından çok beğenildi.” AlifuatCEBESOY’unvasiteti üzerine naaşı buraya defnedilince yörenin adı da Alifuatpaşa olarak değiştirildi.

Başa dön tuşu