fbpx

Beraat Kandili

Kelime esas itibari ile Beraat kelimesinin galat olarak Berat şeklinde söylenmesidir.
19 Nisan 2019 Cuma gününü 20 Nisan 2019 Cumartesi’ye bağlayan gece Beraat Gecesi(Beraat Kandili)’dir. Beraat’in lügatteki manası ise; işlenen bir suçtan kurtulmak, bundan dolayı ceza almamak manasına gelir.

Diğer bir deyimle; “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” demektir.

Mesela; Bir kişiye suç isnat edilir ve mahkemeye çıkarılır. Mahkeme sonucunda; dinlenen şahitler ve bulunan verilere bakılarak şahsın suçsuz olduğuna hâkim karar verir. Bu olaya suçlu durumunda bulunan şahsın ceza almamasına ve mahkemece suçsuz görülmesinden dolayı hâkimin aldığı karara beraat denir.

Kendisine soranlara da “davadan beraat ettim” der.

Beraat Kandili’ de İslam Dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban-ı Şerif ayının 14. Gününü 15. Gününe bağlayan gecesi Beraat Gecesi’dir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde II. Sultan Selim’den itibaren Cami-i Şeriflerin minarelerinde kandil yakılmağa başlandı. Bundan dolayı bu gecelere Kandil Gecesi adı verildi. Bereketli ve feyizli olması nedeni ile mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması, ihsana kavuşması sebebi ile rahmet gecesi gibi adlarla da anılmıştır.

Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna Müslümanlar inanırlar.
Bu konuda Resul-u Ekrem(s.a.v.)efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Şaban-ı Şerif Ayının 15. Gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. O gecenin gündüzünde(kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca ALLAHÜ TEÂLA o andan fecir oluncaya kadar; “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim.”buyurur. (İbni Mace) Beraat Gecesi; Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir Gecesi’nde ise; ilk kez ve parça parça indirilmeğe başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

Beraat Kandil’iniz mübarek olsun. Nice nice kandillere kalın sağlıcakla.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

 

Etiketler

Yorum Yaz

Başa dön tuşu
Kapalı