nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Geyve Sevdalısı Prof. Dr. İlhami Çelik’in Depremle İlgili Yazısı

Geyve Sevdalısı Prof. Dr. İlhami Çelik’in Depremle İlgili Yazısı
Bu haber 21 Şubat 2019 - 8:00 'de eklendi ve 2.074 görüntülendi kez görüntülendi.

DEPREM ÖNCESİ GÖZLENEN ANORMAL HAYVAN DAVRANIŞLARI VE ANORMAL TABİAT OLAYLARINDAN DEPREM TAHMİNİNDE YARARLANILABİLİR Mİ?

 PROF.DR. İLHAMİ ÇELİK

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ, VETERİNER FAKÜLTESİ HİSTOLOJİ VE EMBRİYOLOJİ ANABİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ, KONYA

  1. DEPREM HAKKINDA BAZI ÖNEMLİ KAVRAMLAR

Deprem, en basit tanımıyla yerküreyi oluşturan tektonik levhaların bazı sebeplerle kayması, kırılması veya çökmesiyle meydana gelen yer hareketidir. Bu nedenle çok farklı nedenlerle çok farklı büyüklüklerde depremler meydana gelmektedir. Ancak büyük depremler genellikle yer katmanlarındaki kırık hatları (fay hatları) üzerinde meydana gelmektedir. Konunun detaylarını uzmanlara bırakarak, Geyve’nin güneyinde yaklaşık doğu-batı doğrultusunda uzanan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güney kolunun yanal atımlı bir fay hattı olduğunu ve bu hattın güneyindeki kara parçasının kuzeye göre yılda yaklaşık 2,5 cm kadar batıya doğru kaymakta olduğunu belirtmekle yetinelim.  Aşağıdaki şekilde, yanal atımlı bir fay üzerinde meydana gelen bir depreme ait temel tanımlar açıklanmıştır (Şekil 1).

Depremlerin sınıflandırılmasında 2 kriter temel alınır. Bunlardan ilki depremin büyüklüğüdür (magnitüd) ve Richter ölçeğine göre belirlenir. Bu ölçekte değerler logaritmik olduğundan (en büyüğü 9), düşük ve yüksek iki büyüklük arasındaki salınan enerji farkı çok büyüktür (32 kat). Bir diğer kriter de depremin şiddetidir. Bunda Mercalli sınıflaması kullanılır ve en yüksek şiddet derecesi XII’dir. Bu sınıflamada depremin yeryüzeyine ve yerleşim yerlerine yakınlığına bağlı olarak ortaya çıkan yıkım derecesi dikkate alınır. Mercalli sınıflaması, Richter sınıflamasıyla tam uyum göstermez.

Not: Devamı Var..

Prof. Dr. İlhami ÇELİK

Prof. Dr. İlhami Çelik

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA