nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
M. Hamdullah ERGİN

Cuma Hutbesi-Çocuklarımız ile İlgilenelim

Cuma Hutbesi-Çocuklarımız ile İlgilenelim
Bu haber 14 Aralık 2018 - 14:32 'de eklendi ve 756 görüntülendi kez görüntülendi.
Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah’ın bizlere büyük bir nimeti ve ihsanı olan çocuklarımızı, hayatımızın süsü, gözümüzün nuru olarak görürüz.

 Ancak bu, son derece değerli olan yavrularımız için yeterli değildir. Onları iyi eğitip güzel terbiye etmek gibi yerine getirmemiz gereken önemli sorumluluklar  bulunmaktadır. Allah, bizi bunlardan sorguya çekecektir. Bu sorumlulukları yerine getirmek, bizim için ebedî mükafat sebebidir. Cenab-ı Hak, bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Çocuklarınızın ve mallarınızın, sizin için  bir imtihan olduğunu ve  büyük  mükafatın,  kesinlikle Allah katında bulunduğunu bilin.”

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de, çocuklarımıza karşı görevlerimizi şöyle vurgulamaktadır: “Hepiniz yöneticisiniz ve yönetiminiz altında bulunanlardan sorumlusunuz.” “Çocuklarınıza güzel davranıp iyilikte ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.”

Aziz Mü’minler!

Özellikle çocuklarımıza karşı  birinci derecede sorumluluğumuz, onları Allah’ın rızasına uygun bir edep içerisinde eğitip yetiştirmektir. Çocuk, güzel terbiyeyi ilk önce aile ocağından alır.  Ailede sergilenen bütün tavırları, bir fotoğraf makinesi gibi kaydeder ve büyüyünce de  bunları hayatına yansıtır. Eğer aile içerisinde sevgi ve hoşgörüye dayanan tavırlar sergilenir ise, çocuklar da, bu terbiyesi ile toplumla uyum sağlarlar. Suç işleyen çocukların, genellikle sağlıklı bir aile ve çevre ortamında yetişmedikleri yapılan araştırmalar sonucu, ortaya çıkan bir gerçektir. Bu sebeple aile içi eğitimin yanı sıra, çocuklarımızın çevre  ile ilgili ilişkilerini de takip etmeliyiz. Alkol, uyuşturucu, müstehcen yayınlar gibi milli,  dini ve ahlâkî  değerlerimize ters düşen  zararlı alışkanlık ve akımlardan onları korumalıyız. Aksi takdirde çocuklarımız, göz göre göre suç batağına itilmiş olur.   Yüce Rabbimiz, çocuklarımızla ilgilenmemiz hususunda şöyle buyurmaktadır: “Ey Müminler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan  ateşten koruyun. Onun  başında acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan   melekler vardır. ”

Bu ayetle ilgili olarak Hz. Ömer (r.a.), Sevgili Peygamberimize: “Yâ Rasulallah! Kendimizi ateşten koruruz. Ancak çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?” Diye sordu. Allah Rasûlu (s.a.s.) şöyle buyurdu: “Allah‘ın sizi nehyettiği şeylerden onları sakındırır ve Allah’ın size  emrettiği şeyleri onlara emrederseniz ve bu şekilde onları korumuş olursunuz”

Değerli Mü’minler!

Yetim, sadece ana-babası ölmüş olan değil, kendisiyle ilgilenilmeyen, eğitimi ihmal edilen çocuk da öyledir. Bu nedenle geleceğimizin teminatı olan yavrularımızla yeterince ilgilenelim. Onları, Yüce Rabbimizin emirleri doğrultusunda milli, dini ve ahlâkî değerler çerçevesinde iyice yetiştirelim. Onların geleceklerini tehlikeye sokacak zararlı işlerden koruyalım.  Efendimiz’in: “Bir baba evladına iyi bir terbiyeden daha güzel bir miras bırakamaz” anlamındaki Hadis-i Şerifini, hiç unutmayalım.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA