nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
Hasan KARGÜN

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE UYGULAMALARI(1)

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE UYGULAMALARI(1)
Bu haber 15 Mayıs 2018 - 5:00 'de eklendi ve 1.590 görüntülendi kez görüntülendi.

Geçmişten günümüze kadar olan süreçte insanoğlu, barınma, korunma ve temel ihtiyaçlarını giderme çabasına girmiştir. Bu çabalar su kenarına yerleşme, dış etkenlere karşı savunma amaçlı, korunaklı yüksek kesimlerde yerleşme olarak karşımıza çıkmıştır. Barınma amaçlı meskenler coğrafik ve ihtiyaca göre dağınık, birleşik bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nüfus artışı ile birlikte yapılaşmada farklılık ve kentleşme ihtiyacı hâsıl olmuştur. Kentleşme ve kentsel dönüşüme giden temel faktör insanoğludur.

Bu çalışmamızda kentsel dönüşümün dünyada ve Türkiye de uygulamalarını ele aldık. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Kentleşme ve kentsel dönüşüm kavramlarını inceleyelim. Batılı bilim adamlarına göre;

Kentleşme dar anlamda sayısının ve kentlerde yaşayan nüfusun artmasını ifade eder. Ancak kentleşme sadece demografik bir olgu olmayıp, aynı zamanda ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel bir sürecin ifadesidir. Kentleşme insanları sadece kent olarak adlandırılan yerlere çekme süreci olmayıp, aynı zamanda onların kentin yaşam biçimini benimsemesi anlamına da gelmektedir. Ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda bir değişimi ve dönüşümü ifade eden kentleşme; kentsel mekânın ve toplumsal pratiğin evrimleşme sürecidir.

Not: Devam edecek…

Hasan KARGÜN
Sakarya İlkadım Derneği Başkanı SAÜ Emlak Bölümü Mezunları ve Eğitimli Emlakçılar Derneği Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA