nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

FETÖ Cemaatı Irak’ı ABD’ye teslim eden Kesnizani gibi (5)

FETÖ Cemaatı Irak’ı ABD’ye teslim eden Kesnizani gibi (5)
Bu haber 12 Mayıs 2018 - 1:00 'de eklendi ve 795 görüntülendi kez görüntülendi.

1981’de CIA, çok yüksek fiyatlarla İran’a silah satarak bu silah satışından elde ettiği gelirle Nikaragua’da Sandinistalar’a karşı savaşan Kontralar’ı besledi. Başkan Reagan, Sandinistalar’ın Amerika’ya “uncle” (amca) diyene kadar baskı altında tutulacağına yemin etti. CIA, Kontralar’a “The Freedom Fighter’s Manual” (Özgürlük Savaşçılarının Kılavuzu) adlı bir kitapçık dağıttı. Sandinistalar’a karşı yapılacak sabotaja, propagandaya, haraca, rüşvete, şantaja, işkenceye ve politik suikastlere dair işe yarar bir takım bilgiler, bu kitapçıkta öğretiliyordu.

1983’te Honduras’ta, CIA, bu kılavuzun bir benzerini Honduras ordusu görevlilerine verdi. Bu kitapta çeşitli işkence tiplerine dair metotlar öğretiliyordu. Honduras’sin meşhur taburu “Tabur 316”, bu teknikleri binlerce kişinin üzerinde uyguladı ve en az 184 kişi bu işkencelerde can verdi.

1984’te çıkartılan “Bolend amendments” adlı yasa, Kontralar’a yapılan legal Amerikan yardımlarını azalttı. Daha sonra çıkartılan bir başka yasayla bu yardımlar tamamen ortadan kaldırıldı. Direktör William Casey, yardım organizasyonunu illegal yollarla Albay Oliver North’a devretti. İran’la yapılan silah ticaretinden elde edilen gelirler, “insani yardım” adı altında toplanan paralar ve istihbarat bilgileri, Oliver North eliyle Kontralar’a aktarıldı.

Nikaragua devleti, Kontralar’a askeri malzeme taşıyan bir C-123 uçağını vurdu. Ölen iki pilottan birisi, CIA ajanı Eugene Hasenfus’a, düşürülen uçakta CIA’yla ilintili “Southern Air Transport”ta aitti. Bu olay, CIA’ın illegal yollardan Kontralar’a yardım edilmediğini iddia eden Ronald Reagan’ı yalanlayan bir örnek olarak tarihe geçti. Uzun zamandır bilinmesine rağmen Iran/Kontra skandalı, ancak 1986 yılında medyanın gündemine geldi.

ABD, Panama’yı işgal ederek daha önce kendisinin iktidara getirdiği ve 1966’dan beri CIA adına çalışan General Manuel Noriea’yı devirdi. Noriega, 1972 yılından beri CIA’nın bilgisi dahilinde uyuşturucu ticareti yapıyordu.

CIA, yaptığı illegal faaliyetleri finanse edebilmek amacıyla Mossad’la birlikte çok büyük ölçekli uyuşturucu kaçakçılığı yaptı.
Not: Devam edecek…

hamdullahergin@gmail.com

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA