nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

HEM’den Rekor Kan Bağışı

HEM’den Rekor Kan Bağışı
Bu haber 22 Şubat 2018 - 15:00 'de eklendi ve 1.202 görüntülendi kez görüntülendi.

Geyve İlçesi HEM (Halk Eğitimi Merkezi ) Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kan Bağışı Kampanyası” yoğun ilgi gördü.

İlçe HEM Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen kan bağışına; HEM(Halk Eğitimi Merkezi) Usta Öğreticileri, kursiyerler, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kan bağışı yapanlara, görevliler tarafından ikramlar yapıldı.

Kan Bağışı yapmak isteyenlere; Dr.  Fatih Sezer, Kan Bağışcısı Kazanım Uzmanı(Donör) İlke Dölek, flebotomistler Murat Kocaman, İsmail Yıldız, Efşan Köktürk ile şoför Süleyman Öz’den  oluşan görevli ekip yardımcı oldu.

Gönüllü Kan bağışçısı HEM usta öğreticileri: “Üç ayda bir periyodik olarak kan vermediğimiz zamanlarda rahatsız oluyoruz. Kan verdiğimiz zaman ise daha rahat ve dinç oluyoruz. Bir damla kan bir hayat kurtarır. Kan vermeğe gelen gönüllü insanların yanında bir arkadaşlarını daha getirmeleri çok iyi olur. Hemşehrilerimizi gönüllü kan vermeleri için davet ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Ekip başkanı Dr. Fatih Sezer: “Kan vermek ülkeler için bir medeniyet ölçüsüdür. Türkiye’de kan bağış oranı %1,5 civarındadır. 18–65 yaş arası erkek-bayan herkesten kan bağışı almaktayız.

Gereken kontrol ve muayeneleri yaparak kan almamız vatandaşın 15–20 dakika gibi bir zamanını almaktadır. Böylece hasta yakınlarını da kan vermek için kan merkezine kadar yormayıp hizmeti vatandaşın ayağına kadar götürmekteyiz.

Aynı zamanda periyodik olarak bağışlayacağımız kan hem kendi sağlığımız açısından elzem olduğu gibi kendimizden maada üç kişinin dahi hayatını kurtarmış oluyoruz.

Gelişmiş ülkelerde düzenli olarak üçer aylık periyodik devirler halinde vatandaşlar gönüllü olarak kan bağışında bulunmaktadır. Düzenli olarak üçer ay ara ile vereceğimiz kanla sağlığımız daha da düzelecektir.

Mesela: Yüksek tansiyonu dengeleyip beyin kanamasını önlüyor, kolesterol ve kalp krizi, diyabet ve damar yolları gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Diğer bir konu ise evimizde kullanmadığımız bir eşya nasıl ortada fazla olarak duruyor bizlerde bunu depo veya tavan arası gibi yahut da eskici veya hurdacıya veriyorsak.

Gönüllü olarak periyodik bir şekilde kan vermek de aynıdır. Zira vücut aynı kanı en kısa zamanda yapmakta ve kanı tazelenmektedir.”şeklinde konuştu.

Geyve Kızılay Şube Başkanı Recep Tosun: “Vatandaşlarımızı kan bağışında bulunmaya davet ediyorum. Kan vermekle hem kutsal bir görevi yerine getiriyorsunuz hem de kendi kanınızı tazeleyerek sağlığınıza katkıda bulunuyorsunuz. Kan vermeğe gelen gönül erlerimizin yanında bir arkadaşlarını da beraber getirmelerini istiyoruz. Bir gün size de kan gerekli olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.” dedi.

Geyve HEM tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasında, müracaat eden 200 kişiden sadece 60 ünite kan alındı. Bu şimdiye kadar ilçede toplanan en büyük sayı diğer bir deyişle ilçe rekoru oldu.
Sakarya Kızılay Kan verme gönüllü kazanın uzmanı İlke Dölek tarafından Geyve HEM Müdürü Mustafa Doğan, Müdür Yardımcıları Feride Yılmaz, Birol Can ile Usta Öğretici Nagehan Özdemir’e teşekkür belgesi verildi.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

hmkn (1)

hmkn (2)

hmkn (3)

hmkn (4)

hmkn (5)

hmkn (6)

hmkn (7)

hmkn (8)

hmkn (9)

hmkn (10)

hmkn (11)

hmkn (12)

hmkn (13)

hmkn (14)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA