nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

KYK’dan Kan Bağışı

KYK’dan Kan Bağışı
Bu haber 21 Şubat 2018 - 18:30 'de eklendi ve 1.130 görüntülendi kez görüntülendi.

Geyve İlçesi KYK (Kredili Yurtlar Kurumu)Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kan Bağışı Kampanyası” yoğun ilgi gördü.

İlçe KYK Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen kan bağışına; KYK’da kalan öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Kan bağışı yapanlara, görevliler tarafından ikramlar yapıldı.

Kan Bağışı yapmak isteyenlere; Dr. Murat Göl, Kan Bağışcısı Kazanım Uzmanı İlke Dölek, flebotomist Tahsin Özel-Gökhan Gül-Faruk Aksakal-Barış Bölükbaş, Destek Personel Hikmet Çakmak’tan oluşan görevli ekip yardımcı oldu.

Geyve KYK Gönüllü Kan bağışçısı öğrencileri: “Üç ayda bir periyodik olarak kan vermediğimiz zamanlarda rahatsız oluyoruz. Kan verdiğimiz zaman ise daha rahat ve dinç oluyoruz. Bir damla kan bir hayat kurtarır. Kan vermeğe gelen gönüllü insanların yanında bir arkadaşlarını daha getirmeleri çok iyi olur. Öğrenci arkadaşlarımızı gönüllü kan vermeleri için davet ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Ekip başkanı Dr. Murat Göl: “Kan vermek ülkeler için bir medeniyet ölçüsüdür. Türkiye’de kan bağış oranı %1,5 civarındadır. 18–65 yaş arası erkek-bayan herkesten kan bağışı almaktayız.

Gereken kontrol ve muayeneleri yaparak kan almamız vatandaşın 15–20 dakika gibi bir zamanını almaktadır. Böylece hasta yakınlarını da kan vermek için kan merkezine kadar yormayıp hizmeti vatandaşın ayağına kadar götürmekteyiz.

Aynı zamanda periyodik olarak bağışlayacağımız kan hem kendi sağlığımız açısından elzem olduğu gibi kendimizden maada üç kişinin dahi hayatını kurtarmış oluyoruz.

Gelişmiş ülkelerde düzenli olarak üçer aylık periyodik devirler halinde vatandaşlar gönüllü olarak kan bağışında bulunmaktadır. Düzenli olarak üçer ay ara ile vereceğimiz kanla sağlığımız daha da düzelecektir.

Mesela: Yüksek tansiyonu dengeleyip beyin kanamasını önlüyor, kolesterol ve kalp krizi, diyabet ve damar yolları gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Diğer bir konu ise evimizde kullanmadığımız bir eşya nasıl ortada fazla olarak duruyor bizlerde bunu depo veya tavan arası gibi yahut da eskici veya hurdacıya veriyorsak.

Gönüllü olarak periyodik bir şekilde kan vermek de aynıdır. Zira vücut aynı kanı en kısa zamanda yapmakta ve kanı tazelenmektedir.”şeklinde konuştu.

Geyve Kızılay Şube Başkanı Recep Tosun: “Vatandaşlarımızı kan bağışında bulunmaya davet ediyorum. Kan vermekle hem kutsal bir görevi yerine getiriyorsunuz hem de kendi kanınızı tazeleyerek sağlığınıza katkıda bulunuyorsunuz. Kan vermeğe gelen gönül erlerimizin yanında bir arkadaşlarını da beraber getirmelerini istiyoruz. Bir gün size de kan gerekli olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.” dedi.

Geyve KYK tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasında, yurt müdürü Sevda Ulutaş, eğitimde sınır tanımadıklarını ve tüm eğitimlerin çeşitlenerek devam ettiğini öğrencileri de her şekilde hayata hazırlamak için ellerinden geleni fazlası ile yapmağa çalıştıklarını ifade etti.

 

Mustafa Hamdullah ERGİN

 

GEYVE GÜNDEM

kykkn (1)

kykkn (2)

kykkn (4)

kykkn (5)

kykkn (6)

kykkn (8)

kykkn (9)

kykkn (10)

kykkn (11)

kykkn (12)

kykkn (13)

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA