nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Kızılay Kan Bağış Ekibi SAÜ Geyve MYO’da

Kızılay Kan Bağış Ekibi SAÜ Geyve MYO’da
Bu haber 20 Şubat 2018 - 14:00 'de eklendi ve 1.538 görüntülendi kez görüntülendi.

 

Gönüllü kan bağışında bulunacaklar için Sakarya Kızılay Kan Merkezi’n den ekip SAÜ Geyve MYO’ya gelerek, kan bağışında bulunan öğrencilerden kan ald
Kan merkezinden gelen; Dr. Gassan Kerhi Abdülkerim, Kan Bağışcısı Kazanım Uzmanı İlke Dölek, Flebetomist Barış Bölükbaş, Resül Akar, İsmail Yıldız ve şoför Hikmet Çakmak’dan oluşan ekip vatandaşlardan kan bağışı topladı.

Gönüllü Kan bağışçısı öğrenci: “Üç ayda bir periyodik olarak kan vermediğim zamanlarda rahatsız oluyorum. Kan verdiğim zaman ise daha rahat ve dinç oluyorum. Bir damla kan bir hayat kurtarır. Kan vermeğe gelen gönüllü insanların yanında bir arkadaşlarını daha getirmeleri çok iyi olur. Hemşehrilerimizi gönüllü kan vermeleri için davet ediyorum.”dedi.

Ekip başkanı Dr. Gassan Kerhi Abdülkerim: “Kan vermek ülkeler için bir medeniyet ölçüsüdür. Türkiye’de kan bağış oranı %1,5 civarındadır. 18–65 yaş arası erkek-bayan herkesten kan bağışı almaktayız.

Gereken kontrol ve muayeneleri yaparak kan almamız vatandaşın 15–20 dakika gibi bir zamanını almaktadır. Böylece hasta yakınlarını da kan vermek için kan merkezine kadar yormayıp hizmeti vatandaşın ayağına kadar götürmekteyiz.

Aynı zamanda periyodik olarak bağışlayacağımız kan hem kendi sağlığımız açısından elzem olduğu gibi kendimizden maada üç kişinin dahi hayatını kurtarmış oluyoruz.

Gelişmiş ülkelerde düzenli olarak üçer aylık periyodik devirler halinde vatandaşlar gönüllü olarak kan bağışında bulunmaktadır. Düzenli olarak üçer ay ara ile vereceğimiz kanla sağlığımız daha da düzelecektir.

Mesela: Yüksek tansiyonu dengeleyip beyin kanamasını önlüyor, kolesterol ve kalp krizi, diyabet ve damar yolları gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Diğer bir konu ise evimizde kullanmadığımız bir eşya nasıl ortada fazla olarak duruyor bizlerde bunu depo veya tavan arası gibi yahut da eskici veya hurdacıya veriyorsak.

Gönüllü olarak periyodik bir şekilde kan vermek de aynıdır. Zira vücut aynı kanı en kısa zamanda yapmakta ve kanı tazelenmektedir.”şeklinde konuştu.

Geyve Kızılay Şube Başkanı Recep Tosun SAÜ MYO Müdürü Nermin Akyel ve öğrencilerine teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Vatandaşlarımızı kan bağışında bulunmaya davet ediyorum. Kan vermekle hem kutsal bir görevi yerine getiriyorsunuz hem de kendi kanınızı tazeleyerek sağlığınıza katkıda bulunuyorsunuz. Kan vermeğe gelen gönül erlerimizin yanında bir arkadaşlarını da beraber getirmelerini istiyoruz. Bir gün size de kan gerekli olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.” dedi.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

kan (1) Geyve Kızılay Başkanı Recep TOSUN

kan (15)

myokan (1)

Dr. Gassan Kerhi Abdulkareem

myokan (2)

myokan (3)

myokan (4)

 

myokan (5)

myokan (6)

myokan (7)

myokan (10)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA