nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
M. Hamdullah ERGİN

Cuma Hutbesi-DİNİMİZİN EĞİTİME VE ÖĞRETİME VERDİĞİ ÖNEM

Cuma Hutbesi-DİNİMİZİN EĞİTİME VE ÖĞRETİME VERDİĞİ ÖNEM
Bu haber 16 Şubat 2018 - 5:00 'de eklendi ve 114 görüntülendi kez görüntülendi.
Muhterem Cemaat!

Bir adı da terbiye olan eğitim, insan için en önemli faaliyettir. Peygamberler bunun için gönderilmiş, kitaplar bunun için indirilmiştir. Erdemli filozoflar da hep buna hizmet etmiştir.

Nitekim Sevgili Peygamberimiz:“Beni Rabbim terbiye etti ve terbiyemi güzel yaptı” buyurmuş; Cenab-ı Hak da Sevgili kulu ve elçisi Hz. Muhammed’e hitapla:“Sen gerçekten yüksek bir ahlak üzere bulunuyorsun” buyurmuştur.

Aziz Müslümanlar!

Eğitimin hedefi insana, kendine lazım olan bilgiyi vermek; ona hayatta lazım olacak beceriyi kazandırmak; onu yüksek manevî değerlere sahip kılmak; kötü alışkanlıklardan korumak; ona iyi alışkanlıklar kazandırmaktır.

Bu nerede olacak?

Ailede, okulda, işbaşında, askerde, çevrede… Her yerde!

Değerli Cemaat!

Aynı yaştaki çocukların eğitim yeri demek olan her seviyedeki okullar, insanların eğitim ve öğretimi için en elverişli kurumlardır. Yaşa göre gerekli bilgiler topluca orada kazanılır; emsal-akran arkadaşlığı oralarda kurulur; büyük-küçük sevgisi yanında kurallara ve karşılıklı haklara saygı oralarda alışkanlık haline getirilir.

Değerli Cemaat!

Dinimiz beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi öğütlemiş; ilim Çin’de de olsa alınız, buyurmuştur.

İnsanları tarağın dişleri gibi aynı seviyede eşit sayan dinimiz:“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”  buyurmak suretiyle ilim sahiplerinin bilgisizlerden üstün olduğunu hatırlatmıştır. Hz.  Ali, “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.” demiştir. Ayrıca, âlimlerin mürekkebinin şehitlerin kanı ile eşdeğerde olduğu bildirilmiştir.

Muhterem Cemaat!

Dinimize göre bu derece önemli olan ilim ve ona götüren öğretim ve eğitime gereken önemi göstermeliyiz.

Çocuğumuzu okula hazırlamalı, okul ihtiyaçlarını karşılamalı, varsa okulun ihtiyaçlarının karşılanmasına bile katkıda bulunmalıyız.

Dinimiz bize sadece din ilimlerini değil, müspet ilimleri de öğrenmeyi emretmiş; insanın meleklere olan üstünlüğünü, insanoğlunun sahip kılındığı ilme bağlamıştır. Bu ilmi ise eşyanın tabiatını, yani eşyanın fizik ve kimya özelliklerini tanıyıp onlardan bileşikler, elementler elde etmek suretiyle değerlendirme ve yararlanma olarak açıklamıştır.

İnsanın şerefli bir varlık olduğunu bildiren ayet, onun karada ve denizde vasıtaya bindirildiğine işaret etmiştir.

Unutmayalım ki kâinatta vasıtaya binen varlık yalnız insandır. Başlangıçta merkebe, katıra, ata, deveye binmiş; zamanla gemiye, arabaya… binmiş; şimdi de otomobile, trene ve uçağa-helikoptere binmektedir. İnsanoğlu, eşyanın tabiatın; keşfetme sayesinde bugün feza çağına ulaşmıştır.

Muhterem Cemaat!

Bütün bunlar, insanın, insan olma özelliğini ortaya koyması faaliyetidir. Biz çocuklarımıza hem dini değerlerimizi öğreteceğiz, hem de modern ilimlerde, hatta çağın ilerisine geçmelerine yardımcı olacağız. Bunun için eğitime önem verecek; bunun için okullara, öğretmenlere önem ve değer vereceğiz.

Mustafa Hamdullah ERGİN

hamdullahergin@gmail.com

GEYVE GÜNDEM

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA