nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

AYVA BİRLİĞİ KURULUYOR

AYVA BİRLİĞİ KURULUYOR
Bu haber 12 Ocak 2018 - 14:32 'de eklendi ve 1.139 görüntülendi kez görüntülendi.
Geyve Kaymakamlığı, belediye, ziraat odası ve muhtarlar el ele verdi. Sebze ve meyve deposu Geyve’nin ürünlerinin değerinde satılması için üretici birliği kurulmasına karar verildi


Geyve ayvasının markalaşma süreciyle başlayan ürünün değer kazanması projesinde bir adım daha atıldı. Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Murat Kaya, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, muhtarlar ve üreticiler ‘Geyve Ayva Üreticileri Birliği’ için toplantı yaptı.

ÜRETİCİ BİRLİĞİ

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya “Ülkemizin sebze ve meyve deposu olan güzel Geyvemizde artık bir üretici birliği kurulması zorunlu hale gelmiştir. Çiftçilerimizle sürekli toplantılar yaparak ilçemizde yetiştirdiğimiz dünyaca ünlü meyvemiz olan Geyve Ayvamızın değerini korumak, çiftçimizin emeğinin tam karşılığını bulması için birlik kurmamız gerekmektedir. Sizlerin de desteğiyle ürünlerimiz daha değerli olacaktır. Atalarımızın bir elin nesi var iki elin sesi var diyerek birlikteliğin önemine vurgu yapmışlar. Bizler de bir olup değerlerimize sahip çıkmalıyız “ dedi.

GEYVE AYVASI DÜNYA MARKASI

Başkan Kaya “Biliyorsunuz Geyve Belediyesi olarak çiftçimizin her zaman yanında olduk. Ayva meyvemizin tescilini yaptırdık. Ardından ilçemizi dünyaya tanıtmak için #AyvanınBaşkentiGeyve sloganımızla başlattığımız çalışmalarımızı Ayva Festivali ile taçlandırdık. Allah nasip ederse Coğrafi İşaret başvurumuzu yaptık. Artık Geyve Ayvasını dünya markası haline getirdik. İlçemizde kuracağımız Ayva Üretici Birliği ile Geyvemizdeki ayva meyvemizi ilk elden dünya pazarına sunacağız. Bu sebeple kaymakamlık, belediye, ziraat odamız, muhtarlarımız ve çiftçilerimiz bu birliğin kurulması için elini taşın altına koyuyor. İnşallah birlikteliğimiz ile çiftçimiz kazanacak, Geyvemiz kazanacak, Sakaryamız ve memleketimiz kazanacaktır” dedi.

GÜÇ BİRLİĞİ

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş “Geyve’nin ürettiğinin daha değerli olması, alın teriyle üreten çiftçilerimizin daha da kazanması için birlik gerekli. Toplantılar yapacağız, istişarelerde bulunacağız. Ardından ilçemizin, şehrimizin ve memleketimizin kazançlı çıkacağı bir yola gireceğiz. Kaymakamlık ve belediye olarak her zaman yanınızda olacağız. Ancak burada önemli olan sizlerin ürününüze, emeğinize sahip çıkmanız. Ürettiklerinizin gerçek değerini bulması için doğrudan satışı sizlerin yapması gerekmekte. Ziraat odamız, muhtarlarımız ve üreticilerimiz el ele vererek gerekli güç birliğini oluşturacağınıza inanıyorum” dedi

Ziraat  Odası Başkanı Süleyman Pınar, muhtarlar ve üreticilerde Geyve Ayva Üreticileri Birliği kurulması yönünde fikirlerini beyan ederek birliğin kurulmasının iyi olacağı fikirlerini beyan ettiler.

İlçemizde ayva üreticilerini bir araya getirecek ve ayva üreticilerine hizmet verecek olan Geyve Ayva Üreticileri Birliği toplantısı İlçemizdeki ayva üreticilerinin katılımı ile yapıldı.

Toplantı; Kaymakamımız İlyas MEMİŞ başkanlığında, Belediye Başkanı Murat KAYA, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Hüseyin SABAN, Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman PINAR, ayva üretimi yapılan mahallelerimizin muhtarları ve  10 dekar ve üzeri ayva bahçesi olan üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda; Kaymakamımız İlyas MEMİŞ, Belediye Başkanı Murat KAYA ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Hüseyin SABAN birer konuşma yaptı.

Kaymakamımız İlyas MEMİŞ konuşmasında; İlçemizde 8937 dekar kayıtlı ayva bahçesinin bulunduğunu, son yapılan çalışmalar neticesinde 3737 dekar kayıt dışı bahçenin tespit edildiğini, ayrıca 980 dekar fidan olarak dikilen ve yetişmekte olan ayva bahçesi bulunduğunu, İlçemizde bu sene yaklaşık 65 bin ton ayva üretildiğini, ayvadaki artan bu verimden ve ilçemizdeki her geçen yıl ayva potansiyelinin artmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek üreticilerimizin bir araya geleceği, sorunlarını ve çalışmalarını paylaşacağı, pazarlama ve tanıtım alanında faaliyette bulunacak bir ortak platforma, bir Birlik’e ihtiyaç olduğunu ifade ederek, kurulacak birliğin amacı, görevleri, organları ve faaliyetleri hakkında üreticilere bilgi verdi.

Kaymakamımız İlyas MEMİŞ ayva üreticilerimizin bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde Geyve ayvasının tanıtımı, pazarlanması ayvanın değerine değer katacağını, verimli çalışmalar yapılacağını belirterek ayva üretilerinin kurulacak Birlik’e katılmaları tavsiyesinde bulundu ve ilgilerinden dolayı katılımcılara teşekkür etti.

 

Toplantı sonunda söz konusu Birlik’e kurucu üye olmak isteyen üreticilerimiz belirlenerek Birlik tüzüğünün son haline getirilip Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderilmesi kararlaştırıldı.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

 

ayvab (1)

ayvab (2)

ayvab (3)

ayvab (4)

ayvab (5)

ayvab (6)

ayvab (7)

ayvab (8)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA