nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Ali Fuad Paşa Vefatının 50. Yılında Anıldı

Ali Fuad Paşa Vefatının 50. Yılında Anıldı
Bu haber 10 Ocak 2018 - 12:40 'de eklendi ve 1.980 görüntülendi kez görüntülendi.

Geyve’ye bağlı Alifuatpaşa Mahallesi’ne adı verilen Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Ali Fuad Cebesoy(Paşa); Alifuatpaşa Ortaokulu Çok Maksatlı Salonu’nda anıldı.

Alifuatpaşa Ortaokulu Bilgisayar Öğretmeni Fatma AK tarafından hazırlanıp, Türkçe Öğretmeni Elif AKBABA ile Müzik Öğretmeni Özkan ÖZER tarafından sunumu yapılan program büyük beğeni topladı.

Alifuatpaşa Mahallesi, Alifuatpaşa Ortaokulu Çok Programlı Salonu’nda yapılan programa; Vekâleten Pamukova Kaymakamı Recai Karal, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Taner Çolak, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Raşit Gökhan Civek,  MEM Mehmet Doğan, Geyve İlçe Emniyet Müdürü Uğur Duman, CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, AK Parti Geyve İlçe Başkanı Abdullah Özdemir, MHP İlçe Başkanı Şerafettin Kaya, İyi Parti İlçe başkanı Yusuf Baran, Daire amirleri, Milis Kuvvetleri, Kuva-i Milliye ile öğrenciler katıldı.

Ali Fuad Paşayı anma programı; Saygı Duruşu ile başlayıp, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ali Fuat Paşa(Cebesoy)’nın hayatı anlatıldı.
Alifuatpaşa’nın ölümünün 50.yılında Alifuatpaşa Ortaokulu çok maksatlı konferans Salonu’nda konuşma yapan Geyve Belediye başkanı Murat Kaya: “Çocuklarımıza Tarih bilicini vererek, tarihimizde vatanı için mücadele etmiş kahramanlarımızı iyi öğreterek onların da ileride tarihe imza atmalarını sağlamış oluruz. Ben buradan ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fuad Cebesoy(Paşa) ve tüm silah arkadaşlarına teşekkür ediyor ve ruhlarını hayırla yad ediyorum. Paşamızı her yıl mezarı başında anıyorduk. İlk defa okulumuzun konferans salonunda gerçekleştirdik. Bu programı tertipleyen arkadaşlara teşekkür ediyorum”dedi.

Öğrencilerin hazırlamış olduğu slâyt gösteriminden sonra kürsüye çıkan Pamukova Kaymakamı Recai Karal: “Osmanlının yetiştirdiği en büyük şahsiyetlerden olan Ali Fuad Paşa bize hem maddi hem de manevi değerler bırakmıştır. Bıraktığı maddi değer olan savaş tekniklerini sürdürerek daha ileriye taşımamız gerekir. Saygı duymak mezarı başında ayakta durmak değildir. Saygı duymak onu hissetmek bıraktığı mirası hayatımıza aktararak ileriye taşımaktır diyerek” sözlerini tamamladı.

Öğrencilerin okuduğu şiirlerle salonda izleyenler coşkulu anlar yaşadı.

Ali Fuad Cebesoy Müzesinin tanıtımı ile ilgili videonun gösteriminden sonra katılımcılar, Ali Fuat Cebesoy’un mezarına giderek hep birlikte dua etti.

Türkiye’de tek olan Ali Fuad Cebesoy Müzesini gezen grup, program sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Mustafa Hamdullah ERGİN
GEYVE GÜNDEM

afp (2)

afp (3)

afp (4)

afp (5)

afp (6)

afp (7)

afp (8)

afp (9)

afp (10)

afp (11)

afp (12)

afp (13)

afp (1)

afp (2)

afp (3)

afp (4)

afp (5)

afp (6)

afp (8)

 

afp (10)

afp (11)

afp (12)

afp (13)

afp (14)

afp (15)

afp (16)

afp (17)

afp (19)

afp (20)

afp (21)

afp (22)

afp (23)

afp (24)

afp (25)

afp (26)

afp (27)

afp (28)

afp (30)

afp (33)

afp (36)

afp (37)

afp (39)

afp (41)

afp (42)

afp (45)

afp (47)

afp (48)

afp (51)

afp (52)

afp (54)

afp (55)

afp (56)

afp (57)

afp (59)

afp (60)

afp (62)

afp (68)

afp (72)

afp (74)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA