nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
M. Hamdullah ERGİN

Cuma Hutbesi-İSLAMDA TESETTÜR

Cuma Hutbesi-İSLAMDA TESETTÜR
Bu haber 08 Aralık 2017 - 5:56 'de eklendi ve 556 görüntülendi kez görüntülendi.

Çok kıymetli Müslüman kardeşlerim!

Bu haftaki hutbemizde tesettür üzerinde duracağız.

Tesettür: örtü, örtünme manâsına gelir. Geniş anlamıyla; Müslüman olan erkek ve hanımların, Allah’ın istediği ölçülere uygun olarak, edebi, hayâyı ve toplumsal ahlâk kültürünü koruyacak şekilde giyinmeleridir.

Bu ölçülere göre elbise giyinmek, Müslüman erkek ve hanımların; temsil ettikleri, din ve izzetle tanınmalarını, saygı görmelerini ve her türlü tecavüzden korunmalarını sağlar.

Dünya toplumunun karşılaştığı tecavüzlerin çoğu, kendini pazar malı gibi süsleyerek, erkeklerin şehevi bakışlarını celbeden, tesettür mahrumu kadınların başlarına gelmektedir.

Kıymetli Mü’minler!

Dikkat edilirse Cenab-ı Hak, kâinatı dahi rahmetinin bir parçası olan örtüyle korumaktadır. Dünyaya ozon tabakasını giydirerek, meteorların (gök taşlarının) üzerimize düşmesini engellemiş, tabiri caizse, Dünyanın namusunu ozon tabakası ile korumuştur.

Bir portakal, bir ceviz, bir ağaç düşünün ki, bunları dahi bir kabukla kaplamış, içlerindeki kaliteyi bunların örtüleriyle korumuştur. Bir elma, kabuğuyla aylarca sapasağlam dururken, üzerindeki kabuğunu soyduğunuzda, hemen solmaya, çürümeye başlar.

Böylelikle, örtünün faziletini ve taşıdığı değeri, tabiatın şuursuz varlıklarında dahi görebiliyoruz. Peki nasıl olurda insan denilen eşrefi mahlukat, örtüsünü üzerinden atarak, bütün bir kâinatın tesettürüne ve  tesettür dengesine karşı gelerek, meydan okurcasına, soyunur, açılır, saçılır dersiniz.?

Bütün bir kâinat, örtünün örtü sahibini her türlü tehlikeden koruduğunu gösterirken, bakınız kâinatın mimarının bize gönderdiği Kur’anımız ne diyor:

“Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’min-lerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman), dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.”

Muhterem Müslümanlar!

Bu ayetten anlıyoruz ki; örtü, Allah’a iman edenlere has, Allah’ın emir ve tayin buyurduğu özel bir giyim şeklidir. Bu giyimin modelini Allah-û Tealâ bize Kur’an’da çizip göndermiş ve hemen ardından bu tür giyimin sebebini de bildirmiştir.

Mü’min kadın örtündüğü zaman, diğer kadınlardan kendisini arındırır. İzzetli ve şerefli bir dinin mensubu olduğunu öncelikle kıyafetiyle göstererek, saygın bir kişilik kazanır. Sonra kazandığı bu kişilikle, toplumun rahatsız edici sözlü ve fiili saldırılarından korunmuş olur.

Şeytani düşünceler, kadını soyup reklâm aracı ederek, sırtından para kazanıp her türlü tecavüzün içine yuvarlarken; İslâm, kadına nadide bir mücevher gibi korunma yollarını göstererek, kadının şahsiyetini kadına iade ediyor.

Kıymetli Mü’minler!

Akıllı insan için kâinatta delil çoktur. Bu delilleri toplayıp, Allah’a ve dine yaklaşmak, insana insanlık saadetini kazandırır. Bu delillerden bir tanesi olan tesettüre, yani İslâmi ölçülere göre giyime, amelimiz ve imanımızla destek vermeliyiz. Çoluk çocuğumuza önce imanı tanıtmalı, dini sevdirmeli, güzeli güzelce kabul ettirmeli ve  aile yapımıza örtünün faziletini yerleştirmeliyiz. Böylelikle, imanı kavramış nesil, kendiliğinden İslâmın emirlerini yerine getirecek, toplumumuz huzur bulacaktır…

Hemen bu günden tezi yok, gencecik yavrularımıza, hanımlarımıza, kızlarımıza örtünmeyi emredip, onları hain bakışların, kirli düşüncelerin pençesinden koruyalım…Koruyalım ki Allah’ta bizi azabından korusun..

Mustafa Hamdullah ERGİN
hamdullahergin@gmail.com
GEYVE GÜNDEM

KAYNAKÇA: Kur’an-ı Kerim: Ahzab Suresi: 59, Sahih-i Buhari: Hadis-i Şerif No: 95

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA