nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Sarı Altın Hasadı Devam Ediyor

Sarı Altın Hasadı Devam Ediyor
Bu haber 04 Kasım 2017 - 8:00 'de eklendi ve 1.225 görüntülendi kez görüntülendi.
Geyve denince akla meyve gelir. Yani Geyve=Meyve.

Bütün meyvelerin yanında ilk akla gelen meyve ise tescillenmiş Geyve Ayvası’dır. 

 

Geyve Ovası, havası ve suyu, bulunduğu mikro klima iklim bölgesi ile, etrafı dağlık orta yeri ova olan ilçede Sulu ve lezzetiyle başka topraklarda yetişmeyen Geyve Ekmek Ayvası marka olarak tescillendi. Tescillendirilen Sarı Altın “Geyve Ayvası”nın hasadı yapılıyor.

Yıllık ortalama 5 bin ton ayva hasadı yapılan Geyve’de hava şartlarının değişkenliğine rağmen ayva hasadı devam ediyor.

Geyve denince ilk akla gelen meyve olan dalların altın sarısı Ayva’nın hasadına başlandı.

Pekmezi, kurutması, reçeli ile kompostosu yapılan, pazarda oldukça ilgi gören Geyve Ayvasında 2017 yılı hasat dönemi devam ediyor. Sulu olması ve lezzetiyle ünlenen Geyve ayvası, iç piyasanın ihtiyacının önemli kısmını karşılamasının yanı sıra birçok Avrupa ülkesine de ihraç ediliyor.

Üretici Memnun

Bahar aylarındaki uzun süren yağışlardan Geyve ayvası da etkilendi. Aşırı yağış sonucu ayva rekoltesinin düşük olacağı tahmin edilirken ayva bahçeleri şimdiden üzerinden Kg. 1-1,70 TL arasında satılıyor.

Ürünleri dört boyda ayırdıklarını, çıkma tabir edilen en küçük boyu meyve suyu fabrikalarına küçük boyları reçel marmelat fabrikalarına orta boy tabir edilen ayvaları iç piyasaya, duble süper boyları da ihracata gönderiyorlar.

Hastalığın İlacı da Var

Kış aylarının yaklaştığı şu dönemlerde gribal iltihaplara birebir koruyucu etki gösteren ayva aynı zamanda akciğer, kalp, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde de oldukça etkili. Çocukların sağlığını koruyup büyüme ve gelişmelerini hızlandıran bu meyve Her yaştaki insanların sinir sisteminin güçlenmesinde etkin bir rol oynuyor. Dahası Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan korurken, hazımsızlık gibi sorunların önüne geçiyor ve Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi geliyor.

Çiçekten, Hasada Hizmet Gerekli

Kış mevsiminde vazgeçilmez olan bu meyve’nin yetiştirilme şartları oldukça zor. Ayvaların dibinin kazılıp temizlenmesi, budanması, işçiliği birbirinden zor işler. Aynı zamanda Bir yıl içinde yaklaşık olarak 25–27 defa ortalama bir hafta aralıklarla ilaçlaması yapılıyor.

Gelir Kapısı

Ayva toplama işinde çalışan Geyveli bayanlar günlük yevmiyeleri 70-75 TL arasında değiştiğini çalışarak aile bütçelerine destek sağladıklarını belirtiyorlar. Hasadın okulların açılma zamanına denk gelmesiyle çocuklarımız ve yaklaşan kış mevsiminin her türlü ihtiyaçlarını ayva yevmiyeleri ile karşıladıklarını ifade ediyorlar.

Avrupa, Ayvayı Sevdi

Ayva hasadının Ekim-Kasım ayında yapıldığını ifade eden Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar “Geyve ayvasının en büyük özelliği, sulu ve damak tadının iyi olması. Geyve ayvasını elma gibi ısırarak yiyebilirsiniz. Her ayvayı öyle yiyemezsin” diye konuştu. Pınar, 62 bin hektarlık ilçenin 20 bin hektarının tarımsal alan olarak kullanıldığını söyledi.

İlçenin Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz karışımı iklime sahip olması dolayısıyla ayva üretiminde ön plana çıktığına dikkati çeken Pınar, “İlçemizde 11 bin 800 dekar ayva bahçemiz mevcut. Yaklaşık 50 bin ton ayva hasadı yapılmaktadır” dedi.

Dekar başına 40 ayva ağacı düştüğü bilgisini veren Pınar, dekarda 3 ile 5 ton arasında hasat yaptıklarını ifade etti.

Üreticinin Yüzü Güldü

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar; Hasat edilen ürünün yüzde 50’sinin “iyi ayva” olarak nitelendirdikleri ihracat ayvası olduğunu ifade etti. “Şu anda ayva fiyatları üreticinin yüzünü biraz olsun güldürdü. Ayva fiyatları dalında 1 ile 1,70 lira arasında değişiyor ama buna talip değiliz çünkü rekolte düşük. Rekoltemizin yüksek olduğu dönemde de ayvanın para etmesini istiyoruz. Ayva, kendiliğinden yetişen, masrafsız, zahmetsiz olan bir meyve değil. Dikiminden hasada kadar 5 yılda bu hale geliyor. Sulamasından toplamasına, pazara, tüccara verilinceye kadar 1 kilogram ayvanın 60-70 kuruş maliyeti var. Ülkemizde yetişen ayvanın yüzde 80’i bu bölgede ancak çoğunluğu Geyve’de yetiştiriliyor.

Tüm Avrupa ile Ortadoğu’ya İhracat

İyi ayva Körfez Ülkeleri, Ukrayna, Almanya, Hollanda, İtalya gibi ülkelere ihraç ediliyor. Diğer kısım ise iç piyasaya sürülüyor. Şu anda ayva fiyatları üreticinin yüzünü biraz olsun güldürdü. İç piyasada da Zonguldak, Trabzon, Samsun, İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya gibi, hemen her yerde ayvamız bulunur. Bizim ayvamız 10 numara.”şeklinde konuştu.

Reçelinden, kompostosuna, suyundan marmelâdına kadar değişik türde ürünleri olan meşhur Geyve Ayvası üreticisine kilosuna 1TLile 1,70 kuruştan gelir getiriyor.

Soğuk Algınlığı ile Gripal Enfeksiyon Düşmanı

Kış aylarının yaklaştığı şu dönemlerde gribal iltihaplara birebir koruyucu etki gösteren ayva aynı zamanda akciğer, kalp, boğaz, mide,  göz,  bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde de oldukça etkili. Çocukların sağlığını koruyup büyüme ve gelişmelerini hızlandıran bu meyve Her yaştaki insanların sinir sisteminin güçlenmesinde etkin bir rol oynuyor. Dahası Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan korurken, hazımsızlık gibi sorunların önüne geçiyor ve Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi geliyor.

Fiyat Düşük

Kış mevsiminde vazgeçilmez olan bu meyvenin yetiştirilme şartları oldukça zor. Ayvaların dibinin kazılıp temizlenmesi, budanması, işçiliği birbirinden zor işler. Aynı zamanda Bir yıl içinde yaklaşık olarak 25–27 defa ortalama bir hafta aralıklarla ilaçlaması yapılıyor. Üreticiler Geyve ilçesinde 1TL ile 1,70 TL Arasında Toptan Satılan Ayva çiftçinin yüzünü güldürmüyor. Oldukça fazla masraf ettiklerini belirten çiftçiler hava şartları zirai mücadele yakıt işçilik ve sulama masrafları ile bu yıl yüzümüz gülmüyor dediler

Önemli Gelir Kapısı

Ayva toplama işinde çalışan Geyveli bayanlar günlük yevmiyeleri 70-75 TL arasında değiştiğini, erkek yevmiyesinin ise 75TL olduğunu çalışarak aile bütçelerine destek sağladıklarını belirtiyorlar. Hasadın okulların açılma zamanına denk gelmesiyle çocuklarının ve  yaklaşan kış mevsiminin her türlü ihtiyaçlarını ayva yevmiyeleri ile karşıladıklarını  ifade etti.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

sah-1 sah-2 sah-3 sah-4 sah-5 sah-6 sah-7 sah-8 sah-9 sah-10

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA