nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Geyve’de Ayva Festivali

Geyve’de Ayva Festivali
Bu haber 30 Eylül 2017 - 11:31 'de eklendi ve 2.936 görüntülendi kez görüntülendi.

Geyve Belediyesinin düzenlediği ve 2 gün sürecek olan Ayva Festivalinin birinci günü harika geçti.

Geyve Ayva Festivali, öğle namazına müteakip Merkez Camide aziz şehitlerimizin hatırası için mevlid-i şerif okunmasıyla başladı.

Geyve Belediye Başkanı Kaya:”Türkiye’de ve dünyada en kaliteli ayvanın çıktığı coğrafya da ayvanın başkenti de kıymetli, güzide Geyve’mizdir. Ayva ilçemizin en büyük geçim kaynaklarından birisidir. Resmi rakamlara göre yıllık 65 bin ton ayva ürünümüz var.”

KATILIM FAZLA OLDU

Belediye garajından kapalı pazar yerine kortej yürüyüşü yapıldı. Bu yürüyüşe Geyve kaymakamı İlyas Memiş, belediye başkanı Murat Kaya Cumhuriyet Başsavcısı Tacettin Aykol, Taraklı, Sapanca, Erenler belediye başkanları, Sakarya milletvekili Şaban Dişli, Sakarya eski milletvekili Ali İnci, uğruna Mona Rosa şiiri yazılan Muazzez Akkaya, daire amirleri, Gemlik Mehter Takımı, halk oyunları ekipleri, muharip gaziler, bisikletçiler ve çok sayıda halk katıldı.

Geyve Kapalı Pazar Yerinde toplanan davetliler, programa Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Geyve kaymakamı İlyas Memiş, belediye başkanı Murat Kaya ve APEK başkanı Sabahattin Karasakal yaptıkları konuşmalarda; Geyve’de yetişen ürünleri ve özellikle ayvayı tanıttılar.

Mehter takımının gösterisi, halk oyunları ekiplerinin oyunları seyirciden büyük alkış topladı.

TUNA TAN’IN AYVA DÜNYASI HEM GÖZE HEM DAMAĞA HİTAP ETTİ

Geyve belediyesinin düzenlediği Ayva Festivaline birçok üretici yöresel ürünleriyle katıldı. Özellikle Tuna Tan tesislerinin standı bir başkaydı… Tuna Tan Tesislerine has ayva tatlısı, ayva cezeryesi, ayva sosu, ayvalı keşkül, ayva lokumu gibi yöresel ürünlerin standı davetlilerin beğenisini topladı.

GEYVE TARIM KREDİ KOOPERATİFİ

Daima çiftçinin, üreticinin yanında olan Geyve Tarım Kredi kooperatifi kurum müdürü Erol Çekcan ve tüm personeli fuara katıldı. Kooperatif personeli, üreticiye gerekli olan ürünlerini sergiledi.

BAŞKANDAN TEŞEKKÜR

Geyve belediye başkanı Murat Kaya, protokole, tüm katımcılara ve çiftçilere teşekkür etti. Davetlileri ayva bahçesine götürüp, dalından ayva ikram etti.

Eskiden beri ayva reçeli ve ayva tatlısı bilinen iki lezzetti. Ne zaman ki Geyve Ayvası marka oldu. Şimdi kolonyası, sirkesi, jölesi, dondurması, yaş pastası ve daha birçok üründe ayvanın izleri var.

AYVA FESTİVALİ

Ayva ayva olalı böyle ilgi görmedi. Ülkenin birçok yerinde ayva üretiliyor. Geyve Belediyesi ilçede üretilen ayvayı Geyve Ayvası olarak tescil ettirip ‘Ayvanın Başkenti Geyve’ dedikten sonra ayvadan üretilen ürünlerin sayısı da katlandı. Geyve Belediyesi önce marka tescilini yaptırdığı ardından Coğrafi İşaret için başvurduğu ayva için hafta sonu festival düzenledi.

YELPAZE GENİŞLEDİ

Ayva reçeli ve ayva tatlısı ile kışın tüketilen meyve olmanın ötesine geçemeyen ayva markalaşınca ürünlerin sayısında da ciddi artış meydana geldi. Ayva sirkesi, kolonyası, ayva suyu, jölesi, dondurması, yaş pastası derken ayva sağlık sektörünün de kullandığı bir meyve oldu. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya “Türkiye’de ve dünyada en kaliteli ayvanın çıktığı coğrafya da ayvanın başkenti de kıymetli, güzide Geyve’mizdir. Ayva ilçemizin en büyük geçim kaynaklarından birisidir. Resmi rakamlara göre yıllık 65 bin ton ayva ürünümüz var.” dedi.

Göreve geldiği günden bu yana ayvayla ilgili ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlatan Kaya, şöyle devam etti:

“Marka tescili yaptırarak Geyve ayvasının tescilini aldık ve en son temmuz ayında Türkiye’de bugüne kadar 208 coğrafi ürün işareti var. İnşallah 209’uncusu olarak başvurumuzu yaptık. Kasım ayında da belgemizi alıyoruz. Dünyada da ispatlı ve tescilli ürünümüz Geyve ayvamızın coğrafi işaretine kavuşuyoruz. Tüm çiftçimize hayırlı olsun. Festivalimizin amacı bu ürünümüzü Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak. Pamukova’da da ayva yetişiyor. Bizim ‘başka yerde ayva yetişmiyor’ diye bir iddiaamız yok, ‘ayvanın başkenti Geyve’ diyoruz. Pamukova’daki de Taraklı’daki de bizim çiftçimiz. Bizler belediye başkanları olarak bölgemizdeki çiftçimizin dertleriyle dertlenir ve onlara katma değer sağlamaya uğraşırız. İnşallah yaptığımız bu katma değerlerle Geyve, Pamukova ve Taraklı’daki çiftçi kardeşlerimize ciddi anlamda katkı sağlar.”şeklinde konuştu.

Festival, mehteran eşliğinde halk oyunları ekibi, gaziler, protokol üyeleri ve vatandaşların kortej yürüşüyle devam etti.

Festivalde daha sonra halk oyunları ekibi gösteri sundu. Protokol üyeleri Ayvadan yapılan ürünlerin sergilendiği stantları gezdi.
Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

 

fstvl (84)

 

fstvl (83)

fstvl (85)

fstvl (82)

fstvl (78)

fstvl (79)

fstvl (80)

fstvl (81)

fstvl (77)

fstvl (73)

fstvl (72)

fstvl (76)

fstvl (75)

fstvl (74)

fstvl (70)

fstvl (71)

fstvl (69)

fstvl (65)

fstvl (64)

fstvl (68)

fstvl (67)

fstvl (63)

fstvl (62)

fstvl (66)

fstvl (61)

fstvl (57)

fstvl (56)

fstvl (60)

fstvl (59)

fstvl (55)

fstvl (54)

fstvl (58)

fstvl (53)

fstvl (52)

fstvl (50)

fstvl (46)

fstvl (47)

fstvl (48)

fstvl (49)

fstvl (45)

fstvl (44)

fstvl (43)

fstvl (42)

fstvl (41)

fstvl (37)

fstvl (36)

fstvl (40)

fstvl (39)

fstvl (35)

fstvl (34)

fstvl (38)

fstvl (33)

fstvl (29)

fstvl (28)

fstvl (32)

fstvl (31)

fstvl (27)

fstvl (30)

fstvl (26)

fstvl (25)

fstvl (21)

fstvl (20)

fstvl (24)

fstvl (23)

fstvl (19)

fstvl (18)

fstvl (14)

fstvl (15)

fstvl (16)

fstvl (17)

fstvl (13)

fstvl (9)

fstvl (8)

fstvl (12)

fstvl (11)

fstvl (7)

fstvl (6)

fstvl (10)

fstvl (5)

fstvl (4)

fstvl (3)

fstvl (2)

Üfstvl (1)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA