nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Geyve Ayvası Coğrafi İşarete Kavuşuyor

Geyve Ayvası Coğrafi İşarete Kavuşuyor
Bu haber 27 Eylül 2017 - 10:00 'de eklendi ve 1.306 görüntülendi kez görüntülendi.
 

Geyve ilçesinde “sarı altın” olarak adlandırılan ve birçok Avrupa ülkesine ihraç edilen ayva, önümüzdeki ay coğrafi işarete kavuşacak.

Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihraç edilen ve bu yıl yaklaşık 65 bin ton rekolte beklenen ayvanın pazar payının arttırılması için çalışmalar sürüyor.

 

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; yaptığı açıklamada, ayvanın ilçede üretilen en büyük tarımsal ürün olduğunu söyledi.

Kayıtlara göre ilçede 15 bin dönüm bahçe üzerinde yaklaşık 65 bin ton rekolte beklendiğini aktaran Kaya, “Ayvanın başkentiyiz, hem dünyada hem de Türkiye’de üretilen ayvanın flora ve tat anlamında en güzel yetiştiği bölgedeyiz. Çiftçimizin ana geçim kaynağı ayva. Tanıtımıyla alakalı değişik faaliyetlerde bulunuyoruz.” dedi.

İlçede ayvanın yanı sıra diğer meyve çeşitleriyle toplamda 300 bin tona yakın üretimin gerçekleştiğini vurgulayan Kaya, “Uzun yıllardan beri ayvamızın ihracatı söz konusuydu. Biz de belediye olarak 2014 yılında markasını tescilledik. Şu anda coğrafi işaret başvurularımızı tamamladık. Kasım ayında coğrafi işaretlemeyle alakalı belgesini alacağız.” diye konuştu.

 

İlk “Ayva Festivali”

Kaya, 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde ilçede ilki düzenlenecek Ayva Festivali’nde tarım fuarı açılacağını, yöresel ürünlerin sergileneceğini anlatarak, şöyle devam etti:

 

“Geçen yıl alınan meclis kararıyla festivali yine bu tarihlerde planlamıştık ancak 15 Temmuz hain darbe girişimi olunca şehitlerimizin anısına, onlara saygısızlık olmasın diye festivali bu yıla erteledik. 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde ilçemizde ilk defa geniş katılımlı Ayva Festivali yapılacak. Misafirlerimizi ağırlama adına güzel hazırlandığımızı düşünüyorum. Bu bahçelerde misafirlerimizle beraber ayva hasadı yapacağız. Tüm vatandaşlarımızı ilki düzenlenecek Ayva Festivali’nde ilçemizde ağırlamaktan şeref duyarız, herkes davetlimizdir.” Şeklinde konuştu.

Mustafa Hamdullah ERGİN
GEYVE GÜNDEMayva (1)

ayva (2)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA