nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi

Geyve’de; Tarım, Masaya Yatırıldı

Geyve’de; Tarım, Masaya Yatırıldı
Bu haber 06 Temmuz 2017 - 16:00 'de eklendi ve 991 görüntülendi kez görüntülendi.

Tarım Koordinasyon Kurulu toplantısı sebze-meyve ambarı Geyve’de yapıldı.

Programa; Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, İlçe ziraat odaları başkanları, ilçe tarım müdürleri ve çok sayıda üretici katıldı.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Ali Şener Bayraktar başkanlığında Geyve’de “Gültekin Sosyal Tesisleri”nde yapıldı.

Program; Geyve İlçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar’ın hoş geldiniz ve hayırlı olsun dilekleri ile başladı.
Başkan Pınar yaptığı konuşmada: “Bitkisel üretimde tarımsal sulama en önemli unsurlardandır. 2008 yılından itibaren ilçemizde il özel idaresi tarafından tarımsal sulama amaçlı sulama göletleri yapılmış fakat kapalı sistem sulama hatları projelendirilerek faaliyete geçirilememiştir. Göletlerin yakın çevresinde ki araziler üreticilerin kendi imkânları ile sulanmakta uzak mesafedekiler sulanamamaktadır.

Geyve ovasında DSİ tarafından 1980 tarihinde faaliyete geçirilen ve yönetimi Geyve Sulama Birliği tarafından yapılan sulama kanallarının bir kısmı toprak bir kısmı ise betondur. Beton olan bölümler ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Bu nedenle su kayıpları çoktur. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sulama hattının en sonundaki (Eşme ile Doğantepe Mahallesi)arazilere su, bu kayıplardan dolayı ulaşamamaktadır. Mutlaka bu projenin kapalı sistem tarımsal sulama projesi ile yenilenmesi gerekmektedir. Böylece su kayıpları en aza inecek, hatta tüm araziler sulanabilecektir.
Sulama Birliği’nin işlettiği sulama sistemi kademe pompaj olup yüksek(enerji ve personel)maliyetlidir. Çiftçilerimize bu maliyet ağır geldiği için birliklere maddi destek verilmeli ya da kadrolu personel başka kurumlara aktarılmalı ve tarımsal sulamada kullanılan enerji %50 süspanse edilmeli.

Arazilerin elektrik nakil hattına uzak olmasından dolayı sulamada sıvı yakıt kullanılmaktadır. Sıvı yakıt ile tarımsal sulama, maliyetleri yükseltmektedir. Tarımsal sulamada elektrik enerjisinin kullanılması için gerekli yatırımlar yapılmalıdır.”

PAZARLAMA
Başkan Pınar pazarlamaya da değinerek, ilçemizde alıcılar ile üreticilerin bir araya gelip ürünlerini satabileceği hal ve benzeri bir oluşuma ihtiyacı olduğuna değindi.
MEZBAHA
İlçemizde ve komşu(Pamukova, Taraklı)ilçelerinde faaliyet gösteren mezbaha olmayıp mevcut mezbahalar meri yasalara uymadığı gerekçesi ile ilçe belediyelerine mali külfet getirmektedir. Bu neden ile ilçemiz mezbahalarına yeterli kaynak sağlanmalıdır. Ya da bu alana yatırım yapacak girişimciler IPARD’dan desteklenmelidir.

DESTEKLENMELİDİR
Dünyanı tüm ülkelerinde tarım ciddi oranda desteklenmektedir. Ülkemizde tarımda elliye yakın destekleme kalemi bulunmaktadır. Desteklemeler alana göre verilmeyip, üretimi artırmak ve tarımda ki kayıt dışı ekonomiyi kayda sokmak için desteklemenin, çiftçinin sattığı ürün üzerinden teşvik primi şeklinde verilmesi gerekmektedir.
Fındığa her hükümet döneminde destekleme verilmiştir. Geyve’deki ayva, üzüm v.s. üreticisi de satılan ürün üzerinden desteklenmelidir.
Sakarya ili IPARD kapsamı dışındadır. Bu fondan desteklenen yatırımları yapacak Sakaryalı girişimciler IPARD kapsamında olan komşu illere gitmektedir. İlimiz de IPARD kapsamına alınmalıdır.
ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI
Geyve Ovası’nda ortalama işletme büyüklüğü 20 Dekar olup, parsel büyüklükleri 1,5-2 Dekar arasında değişmektedir. Rakımı daha yüksek bölgelerde de durum farklı değildir. Bu mahallerde işletme büyüklüğü 35-40 dekar olup, parsel büyüklükleri 2-3 dekardır. Arazinin çok parçalı ve parsel arası mesafelerin fazla olması nedeni ile araziler verimli kullanılmamaktadır. Bu da üretim maliyetlerini yükseltmektedir. Bu neden ile Geyve’de arazi toplulaştırmasına ihtiyaç vardır.”
Başkan Pınar; desteklemeler, tohumluklar, sulama sorunları, arazi yolları, pazarlama sorunları ve yörede yaşanılan don olayları ile ilgili olarak lastik değil de eskiden olduğu gibi saman veya ot yakılarak ağaçların don olayından etkilenmemesi için açıklamalarda bulundu. Yaşanılan zorlukları anlatarak çözüm için destek istedi.
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya yaptığı konuşmasında ilçesinde yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verip, belediyenin yaptığı çalışmaları anlattı.

AYVA MARKA OLDU

Başkan Kaya: “ Meyve ve sebze deposu olan ilçemizde tarım ile alakalı görüşlerimizi, yaptıklarımızı anlattık. Özellikle son yıllarda ayva üzerine yaptığımız reklam ve tanıtım çalışmalarımız sayesinde ayva meyvemizin katma değerini artırdık. Bu hem çiftçimizin yüzünü güldürdü, hem de ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağladı. Bununla yetinmeyip yeni hamlelerde yapıyoruz. Üreticimizin ürünlerini işleyecek tesisimiz de kısa sürede faaliyette olacak” şeklinde konuştu.

COĞRAFİ İŞARET

Başkan Kaya ayvanın marka tescilini almanın ötesinde bir çalışmalarını olduğunu belirterek: “Ayva meyvemizin coğrafi işaretlemesini de yaparak ayva meyvemizin değerini daha da arttıracağız. Tabi sadece ayva meyvemizin değil, diğer tüm meyve sebzelerimizin yerinde değerini arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarım bizim olmazsa olmazımız. Ayvanın Başkenti Geyve sloganıyla çıktığımız bu yolda elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz. Durmak Yok, Geyve’de Huzura ve Hizmete Devam.” Şeklinde konuştu.

Kurul Başkanı Ali Şener Bayraktar yaptığı açıklamada; desteklemeler, sulama sorunları, tohumluklar, arazi yolları, pazarlama sorunları gibi konu başlıklarında bilgilendirmeler yaptı ve yaptıkları konular ile ilgili girişimleri anlattı.
Söz alan muhtarlar, mahallelerinde yaşanılan sorunları tek tek aktararak yaptıkları çalışmalar ve girişimler ile ilgili açıklamalarda bulunup destek istedi.

Mustafa Hamdullah ERGİN

GEYVE GÜNDEM

 

trm (1)

trm (2)

trm (3)

trm (4)

trm (5)

trm (6)

trm (7)

trm (8)

trm (9)

trm (10)

trm (11)

trm (12)

trm (13)

trm (14)

trm (15)

trm (16)

trm (17)

trm (18)

trm (19)

trm (20)

trm (21)

trm (22)

trm (23)

trm (24)

trm (25)

trm (26)

trm (27)

trm (28)

trm (29)

trm (30)

trm (31)

trm (32)

trm (33)

trm (34)

trm (35)

trm (36)

trm (37)

trm (38)

trm (39)

trm (40)

trm (41)

trm (42)

trm (43)

trm (44)

trm (45)

trm (46)

trm (47)

trm (48)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA