nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
Mehmet Müderrisoğlu

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme
Bu haber 18 Haziran 2016 - 9:21 'de eklendi ve 1.125 görüntülendi kez görüntülendi.

Biliyorsunuz İslam Âlemi’nin kutsal ayı ramazan bu sene de uzun ve sıcak günlere denk geldi.

Ramazan boyunca normalde alışık olduğumuz beslenme düzeninin dışına çıkıyoruz. Bundan dolayı bu dönemde oruç tutanların sağlıklarına daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

Öncelikle oruç tutarken 15-17 saat su ve besin alınmayacağı için özellikle kronik hastalığı olanlar, gebeler, yaşlılar zorlanabilir.

Bu gruptakilerin Ramazan’dan evvel doktorlarına görünmeleri ve sağlıklarının oruç tutmağa elverişli olup olmadığını öğrenmeleri gereklidir. Bu tür rahatsızlıkları olanların dışında oruç tutmalarında bir mani olmayanların da yine dikkat etmesi gereken noktalar var. Bunların başında su ihtiyacı geliyor.

Bu durumu küçük önlemler ile kontrol altına alabilirsiniz. İlk olarak sahurda su ihtiyacını artıran yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor. Bunun yanı sıra gün içerisinde aşırı terlememeğe ve mümkünse güneşin en yakıcı olduğu dönemde dışarı çıkmamağa dikkat ediniz.

Sahurda ve gün içinde gerekli önlemleri alsak da iftarda da dikkat etmemiz gereken konular var. Midemiz tüm gün boş olacağı için iftar yemeğinde midenin durumunu göz önünde bulundurarak beslenmeğe dikkat edilmesi gerekiyor.

 Mümkünse ramazanda beslenme ile ilgili diyetisyene danışarak kendinize özel bir beslenme programı çıkarınız. Böylece sağlığınızı ve formunuzu korumuş olursunuz.

Ayrıca Ramazan boyunca bozulan beslenme düzenimiz dolayısıyla vücudumuz bazı vitamin ve mineralleri yeterince alamamış olabilir. Bu durumu gidermek için oluşturduğumuz beslenme programı ile paralel olarak bir doktor veya en yakın sağlık danışmanınız eczacınıza danışıp vitamin, mineral ve besin destek ürünlerini kullanabilirsiniz.

Ecz. Mehmet MÜDERRİSOĞLU

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA