nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
Resul Nasır GÜNBİLEK

KÖMÜRDEN ELMAS YAPMAK

KÖMÜRDEN ELMAS YAPMAK
Bu haber 10 Haziran 2016 - 23:52 'de eklendi ve 1.367 görüntülendi kez görüntülendi.

Kömürleri elmas, elmasları kömür yapan sistem. Evet, bizim eğitim sistemimiz elmasları kömür yapıyor. Finlandiya eğitim sitemi ise çok da yetenekli olmayan çocuklarından bir elmas çıkartıyor.

 ‘Daha az sınav yap, asıl değerlendirmeyi öğrenciler kendileri yapsın’ felsefesine sahipler.

Herkesin kendisini güvende hissetmesi, beslenme endişesi yaşamaması gibi temel ihtiyaçlar yasalarla garantiye alınmış.

Fin kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemsiyor. Çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok.

Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret. Öğrenciler, kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim-öğretim programlarını şekillendirme haklarına sahipler. Öğretmenler de öyle.

Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar.

Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.

Finlandiya’da okullar birbirleriyle rekabet etmiyor, aksine dayanışıyor. Okulların hemen hemen tümünün başarı düzeyi aynı. Bu yüzden okulun bir diğerine göre ayrıcalığı yok.

Kısaca Fin eğitim sistemi çocukların kendilerini mutlu hissedecekleri şekilde yetiştirilmeleri üzerine kurulmuş. Çocuk zil çalınca okuldan kaçarcasına koşmuyor. Okul var pazartesi diye üzülmüyor. Okulda çocuk mutlu ediliyor.

Benim düşüncem ve hayalim eğitim sistemimiz ile ilgili olarak çocukların öğle saatinde hijyenik bir ortamda, tıpkı üniversitelerde olduğu gibi yemek yiyebildiği bir sistem. Zaten çocuk sabah kahvaltısı yapmadan okula geliyor. Öğle yemeğinde ne yiyeceğini tahmin eder herkes. Parası olan var olmayan var. Bütün çocuklar taşımalı sistem yemekleri gibi değil de yüksek kalitede yemekler yesinler. Türkiye bunu yapabilecek kapasitede ve yeterlilikte.

Çocuklarımız o zaman daha dengeli beslenmiş olurlar. Beyinleri daha çok çalışır. Daha mutlu olurlar okulda. Finlandiya eğitim sisteminin başardıklarını bizim de uygulayabilmemizin ilk basamağı bence öğle yemeği.

Almanya 3,5 milyondan dünya yıldızı Türk futbolcular yetiştirebilirken biz 70 milyondan yetiştiremiyoruz.

Demek ki biz elmasları kömür eden,  Almanya ve Finlandiya(bahsi geçen ülkeler) eğitim sistemi kömürleri elmas eden bir ülke.

Resul Nasır GÜNBİLEK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA