nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
Erol YALÇIN

İŞÇİ HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

İŞÇİ HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
Bu haber 28 Mayıs 2016 - 17:55 'de eklendi ve 1.345 görüntülendi kez görüntülendi.

Çalışanların çoğu haklarını bilmez.

Öyle ki asgari ücret 600TL civarında iken 100 TL’ye işçi çalıştıran işyerleri ile karşılaştım.
Çalışılan işyeri ücretinizi eksik ödeyebilir, yıllık ücretli izin hakkınızı vermeyebilir, fazla mesai ücretinizi alamayabilirsiniz. Birçok çalışan da buna sesini çıkaramayabilir. Her çalışanın bilmesi gereken temel soruların cevabı şöyledir;
1.-Kendi isteğimle işten ayrılırsam kıdem tazminatına hak kazanır mıyım? Daha önceden sadece Evlilik, askerlik ve emeklilikte bu hak vardı.

İş Kanunu’nda yapılan değişiklikle 15 yıl ve 3Bin600 iş ünü doldurma şartıyla kendi isteğiyle işten ayrılana kıdem tazminatı hakkı verilmiştir.
2.-Ücretim eksik ya da hiç ödenmiyor; Bu durumda işi bıraktığınızda, çalıştığınız süre ne olursa olsun, kıdem tazminatına hak kazanırsınız.
Aynı zamanda ödenmeyen ya da eksik ödenen ücret, fazla mesai ve yıllık izin ücretini de talep edebilirsiniz. 3.-Sigorta primim eksik ya da hiç ödenmiyor; Bu durumda da kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Eksik günlerinizi, işe giriş bildirgesi verildiği tarihten sonraki tüm çalışmalarınızı sigortalı saydırabilirsiniz. İşe giriş bildirgesi verilmemiş yani hiç sigortalı gösterilmemiş iseniz son 5 yıllık çalışmanızı sigortalı saydırabilirsiniz.
4.-Kıdem tazminatım ne kadar olur? Çalıştığınız her yıl için brüt bir aylık ücret, kıdem tazminatınızdır. Kıdem tazminatınızı geç alırsanız, İşten çıktığınız günden itibaren en yüksek banka faizi de ilave olarak alırsınız.

Avukat Erol YALÇIN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA