nostlj

vefat-bolumu

SON DAKİKA

Geyve Gundem | Geyve'de Doğru Haberin Adresi
Erol YALÇIN

Geyve’de Tapu Sorunu

Geyve’de Tapu Sorunu
Bu haber 05 Ocak 2016 - 20:44 'de eklendi ve 1.887 görüntülendi kez görüntülendi.

gg-erol-yalcin

Geyve’de yaşayan vatandaşlarımız taşınmazlarını eskiden AN denilen sınırlarla çevirmiş ve yıllardır da bu şekilde kullanmaktadır.
AN olmayan yerlerde de dikilen ağaçlar sınırı oluşturmaktadır. Dolayısıyla çok nadir sınır uyuşmazlıkları hariç yıllardır Geyve’de sınır ihtilafı olmamıştır.

 

Eskiden köy, şimdi mahalle olan yerleşim yerlerimizde ilk kadastro 1970’li yıllarda geçti. Kadastro çalışmalarında o zamanki köylerden bilirkişiler seçilip arazilerin sınırlar bu şekilde tespit edildi.

Aslında hemen tüm arazilerin sınırlarının fiilen belli olmasına rağmen kadastro elemanlarının kullandığı teknoloji çok eskiydi.

 

Öyle ki,yapılan ölçümlerde hata payı o kadar yüksekti ki sınırlarda 2 metreden fazla yanılma olabiliyordu. Günümüzde sınırlar hata payı olmadan kısa sürede ölçülebilmektedir.

 

Bu durumda, eski teknoloji ile verilen hemen tüm tapularda sınırlarda kayma görülmesi kaçınılmazdır. Vatandaşlarımızın çoğu bu durumu bilmeden taşınmazlarını kullanmakta, komşu parsel satışa çıkarıldığında öğrenebilmektedir.

 

10 yıllık dava süresi geçtiğinden, Tapuları fiili duruma uygun hale getirmek için dava açma imkanı da yoktur. Bu durumda tek çare vardır; taşınmazın sınır ölçümü yapılıp komşularla anlaşmak.
Av. Erol YALÇIN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA